Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Irsko | Kanada | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: 1 ... 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 ... 117   Dolů
 
Autor Téma: Život v Německu oproti Česku  (Přečteno 9912052 krát)
largoapassionata



Karma: 7
Příspěvků: 68



« Odpověď #855 : Květen 09, 2014, 05:26:50 pm »

Já jsem Vlaďka.
Víš, celá ta generace Němců narozených mezi cca 1915 a 1935 byla nacismem zasažená. Tím nemyslím, že by chodili hajlovat na schůze NSDAP. Ze všech kanálů v té době dostupných se jim tlouklo do hlavy, že jsou geneticky něco víc než ostatní národy. Zrovna v těch citlivých letech na tohle člověk moc dobře slyší. Na každém rohu visel plakát se špinavým bradavičnatým Židem a nějakým výrazným heslem. V HJ a v BDM zažívali něco, co jim udření rodiče dát nemohli, takže tu zábavu spolkli i s ideologií. Byla to úžasně promakaná propaganda, kterou se komunisté neúspěšně pokusili zkopírovat.
Pro toho mého 96letého kamaráda údajně skončila válka a celá tahle NS kapitola v červenci 1945. Byl v Mannheimu v zajateckém táboře a nelibě nesl, že se k nim černí Američané chovali přátelsky. Pak zaslechl dva bílé Amíky, jak se spolu baví na téma Negři a fašisti, stejná verbež. Pochopil, že od černochů to byla solidarita s lidmi stejné kategorie a hodně ho to zasáhlo. Sešup z pánů Evropy mezi podlidi. A pak ty Amíky museli snášet pár desetiletí.
Mimochodem mého sudetoněmeckého dědečka zachránila před odsunem fotka, jak si za druhé internacionály třese pravicí s Leninem na Rudém náměstí. A přesto jeho syn, můj strejda, šel hrdě padnout za vůdce ke Stalingradu. Moc si nerozuměli.
Na články mrknu zítra a vyjádřím se, zase jsem vyplácala datový limit a internet jede na redukovanou jedničku.
Pokud jde o to nefér připomínání, tady se to hemží vyhnanými sudeťáky a občas se mě někdo zeptá na názor. Já jsem nikoho s 50 kily majetku do dobytčáku necpala, tak prostě řeknu názor a je to. Jenom jedna bábi ve Freiburgu mi cpala Karlsbadský měsíčník a rozvíjela teorii, že to že o ni pečuju je boží trest za to, že rodičům jejího muže Češi sebrali ve Varech šestipatrový barák a pak je nahnali do dobytčáku. Upozornila jsem ji, že moje teta jela na výlet možná stejným dobytčákem a její cíl byl výrazně horší a bohužel konečný, takže by měla spíš pečovat ona o mě. Byla formát, zasmála se a šla mi uvařit kafe.
Zaznamenáno
Diddi
Host
« Odpověď #856 : Květen 09, 2014, 05:38:13 pm »

Já jsem Vlaďka.
 Upozornila jsem ji, že moje teta jela na výlet možná stejným dobytčákem a její cíl byl výrazně horší a bohužel konečný, takže by měla spíš pečovat ona o mě. Byla formát, zasmála se a šla mi uvařit kafe.

Tesi me.
 Tahle posledni veta nema chybu.
Ja jsem toho nazoru, ze kazdy narod ma (mel) nekde sveho maleho Hitlera. Stara generace Nemcu brzo vymre a doufejme, ze uz se nic podobneho nebude opakovat. I kdyz to je asi jenom zbozne prani, bohuzel, kdyz se clovek rozhledne, co se deje ve svete.
Zaznamenáno
largoapassionata



Karma: 7
Příspěvků: 68



« Odpověď #857 : Květen 09, 2014, 06:23:34 pm »

Který národ by rád slavil svou porážku, jakkoliv byl zvířecký právě jeho režim?
Němci z toho mají pořád komplexy, které se mimo jiné projevují velmi přehnanou politickou korektností právě v této oblasti.
Navíc je to pořád spousta více či méně viditelných proudů s řekněme "konzervativním" zaměřením...

Vidíš, a můj šéf by zrovna rád slavil. Dnes jsem mu hlásila Feiertag v Rusku. Rozčiloval se, že pořád někdo slaví a Německo, bez kterého by žádný konec války nebyl, nic

To bych oznacila za recesi, cerny humor nebo tak neco.....v tom smyslu.To se asi neda brat vazne,ne? Mrknutí
Bingo. Ale to právě myslím. Proč ne, je mu 38 a s tím, co se dělo má tolik společného, jako ty nebo já. Je to na palici, napřed kolektivní trest za špatnou rasu, pak kolektivní vina na druhé straně. A díky tomu dnes stojí před Jobboerse štrůdly ošátkovaných levoruček, kterým Německo štědře solí, aby ho náhodou někdo nenařkl z nacismu. Ale už se to pomalu taky mění, bohudík.
Ty články se mi konečně načetly. V mém rodném městečku, téměř výhradně německém, byly za války dvě české rodiny. Továrník a cukrář, oba kolaboranti. Německá KSČ byla poměrně silná a k účasti na Henleinově šaškárně chyběl ten základní předpoklad - těm lidem se vedlo slušně. V Německu zbídačelém reparacemi po 1. světové mělo nacistické hnutí daleko lepší podmínky. Ale u těch mladinkých kluků a holek stejně stihli i u nás napáchat spoustu škod, hlavně od momentu, kdy HJ bylo prakticky povinné. Pokud generalizuju, tak to mám statisticky podložené. Najdi si třeba co předcházelo rakouským volbám po anšlusu 1938. Rakouský parlament posunul věkovou hranici voličů na 24 let. Proč si myslíš, že to udělali? Oni v té době žili a věděli, že Hitlerova síla je ve zpitomělých dětech. On si nakonec v obsazeném Rakousku málokdo dovolil hlasovat proti Hitlerovi, ale jsou opravdu důkazy toho, že nejvíce nácků bylo mezi dětma. To taky rozdělovalo rodiny, převážně socdem rodiče šli ze svých potomků do vývrtky.
« Poslední změna: Květen 09, 2014, 08:32:20 pm od largoapassionata » Zaznamenáno
Diddi
Host
« Odpověď #858 : Květen 09, 2014, 06:34:30 pm »

Vladko, kazda pohranicni vesnice nebo mestecko maji, mely sve Nemce a pribehy. Treba moji babicce dali na vyber, bud das deti do nemecke skoly a nejstarsiho do HJ nebo ....Takze muj tata chodil prvni leta do nemecke skoly, vice ovsem za skolu a nemecky nikdy neumel.Babicku a jeji rodinu nakonec neodsunuli, protoze se za ni lide v mestecku postavili. Pouze nemela 10 let obcanstvi. Nemyslim si, ze vse bylo tak cernobile.
Zaznamenáno
largoapassionata



Karma: 7
Příspěvků: 68



« Odpověď #859 : Květen 09, 2014, 07:32:59 pm »

Babička byla Češka? Rodina mého otce byla skrznaskrz německá. Do 14 let uměl česky pozdravit, poprosit a poděkovat. Všechny vesnice v okolí byly taky německé, jenom jedna česká a tam se opakovaly tři příjmení. Celé generace se tam pářily mezi sebou a ještě v dobách mého mládí to bylo znát. Když přijely školní autobusy, mířil zástup dětí do školy, jenom dvě tři se odlouply a šly na placatou. U busu z téhle vesnice to bylo naopak, prý se tam děti rodily s nudlí u nosu.
Ale rodina mého otce žila u nás přes 300 let. Tak nějak spíš vedle Čechů než s Čechy, taky se v rodokmenu co pozjišťoval otcův bratranec žádné české jméno nevyskytlo - to bylo dáno spíš tím, že byli evangelíci, zatímco česká v té oblasti menšina byla katolická - ale nikdy nebyly žádné větší problémy. Dokud nepřišel ten psychopáťo se svojí rasovou čistotou a nároky na Lebensraum.
Zaznamenáno
Diddi
Host
« Odpověď #860 : Květen 09, 2014, 07:58:13 pm »

Vladko, obe moje babicky byly nemeckeho puvodu a dedove byli Cesi jak poleno. Akorat, ze zili na opacnem konci republiky. Jedni v Decine a druzi na cesko-rakouske hranici. Babicka z Decina mluvila perfektne nemecky, rodina se za valky rozdelila, protoze deti osirely a byly dany k pribuznym. Takze jeji sestra zila az do smrti v Drazdanech  a babicka se naopak za valky odtehovala s manzelem do Prahy.
Druha babicka tak dobre nemecky neumela a no a muj tata si vzdyky delal legraci, ze umel akorat der Tisch, der Fisch. Ze se to hezky rymovalo. Presto jim za valky dali na vybranou, bud deti do nemecke skoly nebo....
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #861 : Květen 09, 2014, 08:25:01 pm »

Byla formát, zasmála se a šla mi uvařit kafe.

Nechci se Vam plest do diskuse holky... Mrknutí
Ale toto musim okomentovat.
Kdyby byla format tak se zastydí...
Sice mozna jeli ve stejnem vagonu. Ale nic vic se nestalo ze prislo par desitek tisic lidi o majetek a strechu nad hlavou...
Nikdy to nejde srovnat s tema milionama kteri prisli o majetek i zivoty sve a celych rodin... kdyz je na konci stejne cesty cekali jen sprchy bez vody...
Zaznamenáno
Diddi
Host
« Odpověď #862 : Květen 09, 2014, 08:41:36 pm »

Doporucuji podivat se na tento dokument. Je to dost emocionalni zalezitost.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10324974254-nasi-nemci-a-jejich-cesi/
Zaznamenáno
largoapassionata



Karma: 7
Příspěvků: 68



« Odpověď #863 : Květen 09, 2014, 09:16:17 pm »

Byla formát, zasmála se a šla mi uvařit kafe.

Nechci se Vam plest do diskuse holky... Mrknutí
Ale toto musim okomentovat.
Kdyby byla format tak se zastydí...
Sice mozna jeli ve stejnem vagonu. Ale nic vic se nestalo ze prislo par desitek tisic lidi o majetek a strechu nad hlavou...
Nikdy to nejde srovnat s tema milionama kteri prisli o majetek i zivoty sve a celych rodin... kdyz je na konci stejne cesty cekali jen sprchy bez vody...
No to je právě to složité. Moje teta byla odbojářka, ne Židovka, ale ta tehdy slečna z Freiburgu měla s její smrtí právě tolik společného jako já s vyhnáním jejího pozdějšího manžela. Možná o chlupínek víc, ona v té době aspoň žila. Dokud se budou tyhle věci míchat a házet odpovědnost na ty co jsou bez šance s něčím hnout - vždyť to má stejnou logiku jako napadnout tebe, proč se tvůj otec nestydí za vraždu Milady Horákové. Jestli se pletu tak mi to někdo logicky vysvětlete.
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #864 : Květen 09, 2014, 09:39:47 pm »

Ja psal spis o tom nazoru, že je neco Bozi trest  Úsměv
A po Tve trefne argumentaci se mela spis zastydet, ze neni potreba vyzvedavat sestipatrovy dum nad zivot cloveka... Prisel o dum ale mohl zit... To Tva teta nemohla...  Pláč
Ne odpovednosti toho ci onoho  Mrknutí
Zaznamenáno
largoapassionata



Karma: 7
Příspěvků: 68



« Odpověď #865 : Květen 09, 2014, 09:51:29 pm »

A pokud jde o ty počty - pár desítek tisíc jich přišlo při odsunech o život. Odsunutých jich bylo spíš pár milionů, asi tak tři. A to do rozbombardovaného hladového Německa, které bylo nejspíš celé natěšené na další hladové krky z východního Pruska, ze Sudet, z Balkánu a dalších míst. Pro některé z nich to byl rozsudek smrti. Možná to byli zrovna antifašisté, zatímco čeští kolaboranti mohli zůstat dřepět doma. Tohle je přece nemožné hodnotit nebo k tomu zaujímat jednoznačné stanovisko. A to už se vůbec nebavím o tom, že si ti lidé poklidně žili jako Němci v Rakousko-Uhersku a najednou přes noc, 28. října 1918, aniž by se přestěhovali nebo se jich někdo ptal na souhlas, se ocitli v nějakém pošahaném Československu, které se narodilo na mapě Evropy, kde pár set let nestrašilo. Když člověk vezme v potaz všechny faktory, má podle mě jedinou možnost: přestat hodnotit a začít studovat. A ta stará paní tenkrát se usmála spíš absurdnosti celé situace. Myslím. Protože já jsem se usmívala celou dobu, co jsem jí to povídala. 
Zaznamenáno
largoapassionata



Karma: 7
Příspěvků: 68



« Odpověď #866 : Květen 09, 2014, 10:13:38 pm »

Ja psal spis o tom nazoru, že je neco Bozi trest  Úsměv
A po Tve trefne argumentaci se mela spis zastydet, ze neni potreba vyzvedavat sestipatrovy dum nad zivot cloveka... Prisel o dum ale mohl zit... To Tva teta nemohla...  Pláč
Ne odpovednosti toho ci onoho  Mrknutí
Nojo, už tě chápu. To gesto pkory bylo v tom kafi. Přivezla mi ho na chodítku jako důkaz, že mám nárok, aby se o mě aspoň jednou postarala. My jsme si v tom momentě rozuměly.
Zaznamenáno
hary01



Karma: -121
Příspěvků: 2857


« Odpověď #867 : Květen 10, 2014, 03:58:09 pm »

http://www.welt.de/wirtschaft/article118853963/Wer-zu-viel-meckert-muss-die-Toiletten-putzen.html
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #868 : Květen 10, 2014, 09:43:23 pm »

Hary je pro Tebe i neco pozitivniho na zivotu v Nemecku oproti Cesku ?
(V Tvem pripade Slovensku)
Protoze ja od Tebe jeste nic pozitivniho nezaznamenal...  Smích
I presto ze tady zijes 11let... A napsal si tisice prispevku.
Zaznamenáno
jesennavila



Karma: 5
Příspěvků: 433



« Odpověď #869 : Květen 10, 2014, 09:55:14 pm »

Keď píšete o tej druhej svetovej, včera bola na nemeckom googli upútavka, 93. narodky Sophie Scholl, či viete aj, kto to bol.
Zaznamenáno
Stran: 1 ... 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 ... 117   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Mnichov.de © 2024

Stránka Čechů a Slováků o životě, práci a studiu v Mnichově - Německu. Užitečné články s aktuálními informacemi o životě, práci, studiu, kultuře, památkách, akcích v Mnichově i jinde v Německu. Diskuze, inzerce ubytování, práce i seznámení, galerie s fotkami, spolujízda z a do Mnichova. Vše co potřebujete vědět pokud se chystáte vycestovat a nebo přestěhovat do Mnichova - Německa.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München