Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Irsko | Kanada | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Daueraufenthalt (nárok po peti letech od prihlaseni?)  (Přečteno 79091 krát)
bjetka
Host
« : Duben 15, 2011, 01:22:22 pm »

Napadlo me, ze se nejdriv pohodlne zeptam tady, nez me zase bude tahat za nos nejaky "kompetentni" byrokrat:
Mam po peti letech (od data prihlaseni) pobytu v SRN automaticky narok na Daueraufenthalt? - aniz bych si tu pet let regulerne vydelavala na zivobyti, apod. Je mne jasne, ze se to nekomu opet bude jevit jako zbytecne. Od paragrafu pro BAföG se ale odvijeji naroky na zahranicni stipendia atd...
Dekuji Mrknutí
« Poslední změna: Duben 15, 2011, 02:42:21 pm od David » Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #1 : Duben 15, 2011, 04:32:33 pm »

Podle mne ten narok mas automaticky, ale pokud neco blizsiho zjistis, urcite to tu napis pro ostatni.
Driv bylo po 5 letech legalniho pobytu povoleni k "Niederlassung" - tedy povoleni usadit se tu. To v podstate bylo to povoleni k trvalemu pobytu.
Jelikoz uz jsme ale byli v Unii apod a pracovni povoleni mam neomezene, ja to napriklad, kdysi davno, po 5 letech pobytu uz neresil.

Pokud tedy nekdo vi, nebo Bjetka zjisti, jestli neco podobneho porad existuje a ma vyznam, dejte prosim urcite vedet Úsměv
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
cofex



Karma: 15
Příspěvků: 62



« Odpověď #2 : Duben 20, 2011, 11:29:05 pm »

Po peti letech bylo neomezene povoleni k pobytu a neomezene pracovni povoleni.Dneska uz to v ramci EU je uplne jedno. Nekde to automaticky nedavali,muselo se pozadat. Nejvyssi forma povoleni k pobytu je ale Aufenthaltsberechtigung(pravo na pobyt).Dotycny ma vsechny prava jako nemec,nema pouze volebni pravo.Nemuze byt z nemecka ani nikdy vyhosten a nebude stejne jako nemec vydan do jine zeme. Deti maji automaticky dvoji obcanstvi do 21 let,potom se musi rozhodnout ktere si nechaji,nebo pozadat o zachovani dvojiho obcanstvi z nejakeho duvodu.Vyrizeni Aufenthaltsberechtigung je trochu komplikovane.Musis mit zaplaceno minimalne 60 mesicu do duchodoveho systemu,predlozit velky vypis z nemeckeho rejstriku trestu...atd. Nevim o nikom kdo by to posledni roky vyrizoval.Zeptej se KVR.
Standa
Zaznamenáno

Standa
bjetka
Host
« Odpověď #3 : Září 06, 2011, 01:08:02 pm »

Po peti letech maji Cesi jako obcane EU pravdepodobne fakt automaticky pravo na trvaly pobyt v SRN Úsměv Na Ausländerbehörde mne sdelili, ze mam prijit osobne a prinest si platny pas a foto. Tot vse.  Informace o tom, co s trvalym pobytem souvisi - zda se mam odhlasit v CR, zda si mam prihlasit pojisteni, a mnoho jinych administrativnich zbytecnosti - neni v jejich kompetenci. Nedozvedela jsem se ani, kde mam eventualne tyto informace hledat.
Na ceskem konzulatu mne tvrdili, ze mne nikdo nemuze nutit se z CR odhlasovat, ze ale musim dal platit v CR popelnice (plati rodicovska domacnost) a pojisteni (neplatim jako student nic, v Nemecku muzu vyuzivat pouze zakladni nutnou peci) atd. Kdo mne dalsi informace poskytne, take nikdo nevi... mozna ministerstvo zahranici, nebo ministervstvo vnitra...Co???  

Takze by mne docela potesilo, pokud nekdo v Nemecku opravdu trvaly pobyt ma, kdyby se o tuhle zkusenost chtel i podelit Mrknutí
« Poslední změna: Září 06, 2011, 01:10:12 pm od bjetka » Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #4 : Září 06, 2011, 01:32:19 pm »

Drive mel clovek po 5 letech pravo na "trvale usazeni se". To bylo ovsem v dobe, kdy se hralo na viza apod. Jako obcan EU+Schengenu mas podle mne uplne normalni pravo tu zustat...a tudiz uz zadne dalsi tituly (krome eventualniho nemeckeho obcanstvi) nejsou potreba.

Pripojuji se ale k vyzve - ma s tim nekdo zkusenosti, zkousel nekdo v podleni dobe o neco podobneho zadat?
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
bjetka
Host
« Odpověď #5 : Září 06, 2011, 02:08:38 pm »

Situace se pravdepodobne zmenila po 1. kvetnu. Ja mam jeste "Aufenthaltserlaubnis nach dem blablabla Freizügigkeitsgesetz". K zapisu na VS jsem potrebovala pojisteni platne v Nemecku, u VZP jsem dostala prukaz evropskeho pojistence, jehoz platnost mne potvrdili u KHK. Tam i tvrdili, ze pokud bych byla pojistena v Nemecku, stejne bych mohla vyuzivat jen nutnou zdravotni peci. (nicmene casem jsem zjistila, ze tady si tak nejak kazdy urednik tvrdi, co se mu zrovna hodi.. Úsměv)
Takze by  me i zajimalo, jak jsou v Nemecku pojisteni jini cesti studenti. Mrknutí Ono to bezplatne pojisteni neni vzdy vyhodou, zvlaste kdyz clovek do CR jede dvakrat za rok a vsichni doktori jsou zrovna na dovolene...

Sama take zadny markantni rozdil mezi Daueraufenthalt po peti letech a jinymi zpusoby pobytu nevidim. V regulich pro BAföG (od ktereho - opakuji - se odviji moznost ziskat radu zahranicnich stipendii!) stoji, ze na nej maji narok obcane EU s pravem trvaleho pobytu v SRN. Ovsem na Studentenwerku nikoho nezajima moje pravo po peti letech, ale ten jeden papir, a pokud ho tam nepredlozim, nikdo se se mnou nehodla bavit.

Takze jeste jednou: Trvaly pobyt mam zatim stale v CR, pojisteni za me plati stat v CR.

Nez si o trvaly pobyt zazadam, rada bych vedela, jake vyhody a predevsim povinnosti s Daueraufenthalt souvisi - aby mne nahodou zasadne nenarostly zivotni naklady. Úsměv
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #6 : Září 07, 2011, 09:29:23 am »

Nestaci na bafög "Freizügigkeitsbescheinigung"? Eventualne pogoogli a ty damy na Studentenwerku postrc spravnym smerem.
Pokud vim, mas jako student z EU v zasade narok na stejne podminky jako mistni studenti. Vc. pojisteni.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
bjetka
Host
« Odpověď #7 : Září 07, 2011, 11:35:27 am »

Ono to vazne zas tak jednoduche neni Úsměv Proc by ti mel nekdo jenom tak vicemene darovat nekolik tisic euro, kdyz nema zadnou jistotu, ze se mu ta investice nejakym zpusobem vrati...? Mrknutí Takze je podle me pochopitelne, ze se vyzaduje spleneni urcitych podminek.
http://www.bafoeg-aktuell.de/bafoeg/bafoeg-fuer-auslaender.html#daueraufenthaltsrecht - je to zdlouhave, proto jenom odkaz.
Nevim, jestli na tom papiru stoji jeste neco, co by moje sance jeste mohlo omezit nebo je to zas nejaka byrokraticka neschopnost. (?). Kazdopadne si mam prinest opet pas, potrzeni o zapisu a Daueraufenthaltsbescheinigung. Pravdepodobne je lepsi je otravovat s tim papirem, jinak samozrejme budou tvrdit, ze narok nemam;)

Rekla bych, ze neni az takove veda se tu po peti proste prihlasit, kdyz to jde. Nemam ale predstavu, co vsechno kde musim zaridit a za co mne naraz budou chodit ucty, ktere jsem tu nikdy neplatila... Vcera ten typ na konzulatu asi vtipkovat, ze se odnikud odhlasovat nemusim, jenom pak musim platit v obou statech. V Nemecku se i jako student klidne pojistit muzu, ale nesmim mit soucasne ceske pojisteni - tvrdili v AOK.
Takze je otazka, jestli muzu mit dva trvale pobyty. Z Ceska se neodhlasovat, prihlasit se tady a uplatnovat dal ceske pojisteni na nutnou peci

? ? ?

Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #8 : Září 07, 2011, 01:25:21 pm »

Vcera ten typ na konzulatu asi vtipkovat, ze se odnikud odhlasovat nemusim, jenom pak musim platit v obou statech. V Nemecku se i jako student klidne pojistit muzu, ale nesmim mit soucasne ceske pojisteni - tvrdili v AOK.
Takze je otazka, jestli muzu mit dva trvale pobyty. Z Ceska se neodhlasovat, prihlasit se tady a uplatnovat dal ceske pojisteni na nutnou peci
Pan na konzulatu nema co hloupe vtipkovat a ma delat svou praci...obcas se ale zda, ze kvuli tomu tam ta rodinna klika neni Smutek Informace, ktere podava, se take zrovna neblysti presnosti.
Nevim o zadnych poplatcich, ktere by ti najednou vznikly tim, ze si nechas potvrdit trvaly pobyt (prihlasena uz tu jsi).

Dvoji zdravotni pojisteni opravdu mit nesmis. V CR na pojistovne prohlasis, ze se budes dlouhodobe zdrzovat v zahranici a prihlasis se tu u nejake pojistovny (jako studentka nejlepe privat, zadnou AOK.) Pri opetovnem prihlaseni v CR, nekdy v budoucnu, po tobe cesk apojistovna akorat bude chtit potvrzeni, zes byla celou tu dobu pojistena jinde. Takove potvrzeni ti nemecka pojistovna bez problemu vyda, neni to nic sloziteho.

Dvoji trvaly pobyt sice mozna spravne mit nesmis, prakticky si ale myslim, ze to tak ma vetsina z nas. V CR trvaly pobyt (vc. tech slavnych popelnic, ktere automaticky napari i novorozencum hned pri priznani obcanstvi Smutek ), nerikat jim nic o tom, ze tam nebydlis, a tady na KVR proste Anmeldung, zase bez nejakych zminek, ze "bydlis" take jeste jinde. Predejdes tim monoha problemum, napriklad ztrate ceske obcanky a s tim spojene buzeraci ze strany postovnich organkyn, ktere yi budou vysvetlovatm ze Cecha be zobcanky jeste nevidely a at jdes pryc.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Mnichov.de © 2024

Stránka Čechů a Slováků o životě, práci a studiu v Mnichově - Německu. Užitečné články s aktuálními informacemi o životě, práci, studiu, kultuře, památkách, akcích v Mnichově i jinde v Německu. Diskuze, inzerce ubytování, práce i seznámení, galerie s fotkami, spolujízda z a do Mnichova. Vše co potřebujete vědět pokud se chystáte vycestovat a nebo přestěhovat do Mnichova - Německa.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München