Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Irsko | Kanada | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: pracovni povoleni - freiberuflich-ucitelka cestiny  (Přečteno 75166 krát)
terezska



Karma: 2
Příspěvků: 28


« : Listopad 10, 2008, 11:40:22 am »

Ahoj,
mam cerstve smlouvu jako ucitelka cestiny-freiberuflich. Byla jsem Auslandbehörde, vyridit si pracovni povoleni,  odtamtud me poslalli na Agentur für Arbeit, ze pry sice jako freiberuflich se muj pracovni pomer k zamestnavateli vice blizi selbständige tätigkeit, kde Cesi pracovni povoleni nepotrebuji, ale je to tak na rozmezi , takze prece jenom musim pro povoleni na Agentur für Arbeit.

Zde mi jedna velmi nesympaticka pani rekla, ze si neni jista, zda nemusim mit vystudovan obor cesky jazyk a dala mi formular pro vyplneni pro zamestnavatele, ktery mi rekli ,ze tento formular je pouze pro zamestnance a ze mi napise dopis  pro urady , jak me nutne potrebuji.   

Mohl by mi prosim nekdo poradit, jaka mam vubec v Nemecku  prava a moznost pracovat v Nemeckui ?Mam sice v Cechach vystudovane dve vysoke skoly ,ale nikoliv obor cestina, ale muzou to po mne vubec na Agentur für Arbeit chtit, protoze dost pochybuju o tom, ze  s materskym jazykem cestiny konkuruju Nemcum na pracovnim trhu. moc diky za odpoved , treba i na mail terlo[zavináč]centrum.cz

Tereza 
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #1 : Listopad 10, 2008, 12:05:29 pm »

"freiberuflich"/"selbständig" muzes pracovat okamzite, jsou jen vyjimky pro obory stavebnictvi, dekorace interieru a tusim uklizeni. Tam nema Arbeitsamt co kafrat. Pro "freiberuflich" ovsem opravdu musis byt akademik, to se vztahuje jen na akademicke a mozna umelecke obory. Bez ohledu na to, jestli na vyuku jazyku musis mit ten jazyk vystudovan, to by mel vedet tvuj zamestnavatel.

Kazdopadne ale kdyz si nahlasis zivnost - pricemz si nejsem jist, ze existuje zivnost "provadeni vyuky" ale mozna to pujde pod neco schovat - od Arbeitsamtu nic nepotrebujes, to jde zcela mimo ne.

Neco jineho by bylo, kdyby Te tvuj zamestnavatel chtel zamestnat, tam by musel zafungovat ten standardni proces, prokazat, ze na to misto nemohou najit nikoho krome tebe, Ty jsi ta jedina, kdo je muze spasit. Pokud jsi tu vdana, pripadne se stehujes za ceskym manzelem, dostanes PP okamzite bez dalsich formalit. Pak zbyva jen ta otazka, jestli vzdelani neni nutnym predpokladem k vyuce jazyku...mozna bude rozdil mezi tim, jestli to budes delat v nejake normalni skole, nebo ve firme ci Volkshochschule - tam nas spanelstinu ucil kdekdo, vystudovani ucitele to zcela jiste nebyli.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
terezska



Karma: 2
Příspěvků: 28


« Odpověď #2 : Listopad 10, 2008, 12:40:41 pm »

Diky moc za rychlou a kompetentni odpoved. Jsem uplnej novacek v hledani prace v Nemecku a zatim svoje moznosti moc ruzove nevidim. Ale treba i diky temto informacim to bude lepsi. Jeste jednou diky.

Tereza
Zaznamenáno
terezska



Karma: 2
Příspěvků: 28


« Odpověď #3 : Listopad 10, 2008, 01:46:27 pm »

ahoj, mam jeste jeden dotaz, ted jsem procitala tento web- tema pracovni povoleni a v Odpověďi ze  Leden 31, 2007, pises ,ze nejlepe se o pracovni povoleni a procesu jak to probiha poradit s nekym na uradu prace. Nevis nekoho konkretniho, anebo aspon oddeleni kam je mozno smerovat dotazy typu :mam v nemecku pritele, rozhodli jsme se zit spolu, hledam pracovni uplatneni, muzete mi poradit jake mam zde moznosti...?
Ja jsem zkusila EU- poradkyni z webu EUrRES (pani Baumler) , sem se domnivala, ze by teda mohla poradit, ale ona i pres to, ze je na webu inzerovana jako poradkyne pro EU obcany, me celkem odbyla.
Kam mam tedy zajit, na jakoukoliv pobocku Agentur für Arbeit? A jake oddeleni? Samozrejme nejlepsi by bylo znat nejakeho proverene cloveka, co uz nekomu kompetentne poradil, protoze jsem zde ucinila zkusenost, co urednik, to jiny nazor. Diky   
Tereza
Zaznamenáno
Tomas



Karma: 1
Příspěvků: 158



« Odpověď #4 : Listopad 10, 2008, 02:15:25 pm »

Ahoj Terezo, rozumim tomu tak ze mas uz misto kde budes ucit cestinu vyucovat ale mas problem s tim pracovnim povolenim?
Zaznamenáno
Macouch



Karma: 21
Příspěvků: 310



« Odpověď #5 : Listopad 10, 2008, 02:44:09 pm »

Pridelovani pracovnich povoleni se ted uplne zmenilo. Opravdu nejjistejsi je zajit si na ten pracak. Ke komu tam pujdes zalezi na tvem prijimeni. Ja jsem od "K" a pan ktery to se mnou vyrizoval, byl velmi prijemny. kdyz jsem se divila, ze to jde tak rychle, tak rikal, ze casy se proste meni. (Ja jako manzelka nekoho, kdo tu ma neomezene pracovni povoleni jsem ho podle noveho dostala taky hned.).

Ale jinak taky premyslim, jak to myslis s tim vyucovanim. Uz mas misto, nebo to ze ho mas chces jen hrat na tom urade? Pokud neco mas, tak ti snad rekli, jestli chteji, abys pro ne pracovala na zivnostnak, nebo jestli Te zamestnaji... jestli mas smlouvu s nejakou soukromou osobou, tak si budes muzet vyridit ten zivnostnak  - ale tohle je asi stejne jako v CR.
Zaznamenáno
terezska



Karma: 2
Příspěvků: 28


« Odpověď #6 : Listopad 10, 2008, 03:26:17 pm »

ahoj , mam smlouvu s jazykovkou, ktera se nazyva: "vereinbarung uber freie mitarbeit ". Podle te jazykovky, kde bych mela ucit  a kde jsem prosla dost narocnym konkurzem, nejsem vuci te firme v zamestnaneckem pomeru ale jsem  vuci nim ucitelka na volne noze (tak bych prelozila freiberuflich-za nepresnost prekladu se omlouvam), kterou kontakuji v pripade, ze maji poptavku -nejakeho klienta.   A prave proto , ze maji poptavku  po vyucovani cestiny  a ja jsem splnila jejich pozadavky, tak me  prijali. Zadny zivnostensky list po me nechteli ani na urade prace ani  u te firmy, co budu ucit.
.
Vec,  o ktere se chci informovat je pracovni povoleni vztahujici se na tuto cinnost. Protoze, jak uz jsem popsala ten proces proces, Agentur fur Arbeit, nebo respektive ta pani co ma nastarosti prijmeni na L. nerozlisuje Freiberuflich a Angestellte a dala mi k vyplneni firme formular, kde me berou jako zamestnance, coz se firme nelibi , protoze zamestnanec nejsem a vypracuji mi dopis pro tento urad, kde bude stat neco jako ze me nutne potrebuji -jednak kvuli vzdelani a taky materskemu jazyku a taky maji poptavku , coz je vsechno pravda.

Muj dotaz je smerovan na ten proces- udelovani pracovniho povoleni (ano Tomasi , to je ten problem) , chci byt na ne na pracovnim urade  pripravena, protoze doted nevim, jake jsou moje moznosti a prava, aby pokud by delali nejake obstrukce jim to mohla nejak vyargumentovat.  A bohuzel to nevypada, ze by me informovali o mych moznostech , ale spis ocekavam obstrukce. Diky za vase odpovedi.
   
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #7 : Listopad 10, 2008, 04:28:44 pm »

Podle nazvu tve smlouvy to opravdu zni, jakobys pro ne proste delala "na zivnostak". Napada mne jedna moznost - zaridit si cesky zivnostak na preklady nebo jazykove poradsnstvi, a delat to pro ne na ten cesky. Nebo, chces-li, zajit si tady vyridit nejaky "Schein", pak mozna zajit na Kreisverwaltugsreferat, tam nejake oddleni ohledne "Gewerbe". Tam jim vylicis svou situaci (ne tu rodinnou) - "mam takovouhle firmu, ti chteji, abych pro ne jako 'freier Mitarbeiter' ucila, jaky prosim potrebuji zivnostak". Znova. Na cinnost na zivnostak nepotrebujes pracovni povoleni, to nema s pracakem nic spolecneho, tam jsi uplne spatne.

Te pani na pracaku to nesmis zazlivat - predstav si, kolik tam musi mit tydne lidi "ja moc rada nemecka, ja ja, vsechnosuper nemecko, chci pracovat. Uklizim moc dobse, kde se dostane podpora?". Na dotaz "Chci tu pracovat, jak na to" tam proste musi byt vsichni alergicti, oni nepotrebuji, aby tu pracovali novi lide, jejich oficialnim cilem je, aby pracovalo co nejvic tech, co momentalne pobiraji podporu. Zadne prac., povoleni - zadna podpora. Tzn. dokud nemas povoleni, nejsi pro ne problemem. A proc by si ten problem meli sami delat?

Dokazes-li zacit tou cinnosti na zivnostak, mas uz tak bezvadny start. Kdyz tu pak budes rok a vice, nebo se s pritelem dokonce vezmete, muzes si najit jinou praci a rict na pracaku "Ziji tady a budu tu zit i nadale, rada bych pracovala a platila Vam dane. Mam sanci na misto u firmy XY. Co musim udelat bych dostala povoleni". Konkretni reseni, tak, aby pracak mel pocit, se opravdu chces platit dane a ne brat podporu.
Jinak jsou i jine prace, kterymi lze zacit - McD apod. Ano, ty nevyzaduji kvalifikaci dvema diplomy, ale zacatek a vstup na trh prace to je. Otazkou je, zda clovek radsi zacne odspoda, nebo bude cekat, az neco spadne shury. Osobne verim, ze ten, kdo zacal odspoda a necekal, ma naskok.

Nic z tohohle neber jako ze te clovek chce srazet...jen to proste ber tak, ze pani na pracaku nema moc velky zajem hledat k tem vsem nezamestnanym misto jeste tobe. Prijit tam zcela bezradna a neinformovana a ptat se "jak na to" je zrovna na Uradu prace zacatek ze spatneho konce.
Navic, ty od te pani opravdu nic nepotrebujes, drz se te cesty s zivnostakem, to zni jako dobry start. Kdyz jim pak nekdy casem prokazes, ze tu zijes a taky to planujes do budoucna, budes mit i to ziskani prac. povoleni lehci. Nehlede na to, ze ho za nejaky rocek nebudes potrebovat.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
woolley



Karma: 1
Příspěvků: 34



« Odpověď #8 : Listopad 10, 2008, 10:32:03 pm »

Terezko,
ja zacinala presne jako ty, pristehovala jsem se za manzelem, tehdy pritel, bez pracovniho povoleni...  Pracovala jsem jako selbständig.
Jak pise Kleena, s timhle pracak opravdu nema nic spolecneho. Ja jsem si ovsem dodnes myslela, ze jako selbständig se prihlasujes na financaku. Mne to teda cely vyrizoval Steuerberater od manzela, ale davala jsem mu jen plnou moc pro jednani s financakem, takze byt tebou, dojdu se zeptat tam.
Zaznamenáno
alca



Karma: 0
Příspěvků: 13


« Odpověď #9 : Listopad 11, 2008, 10:02:42 am »

Nevim jestli ti to pomuze, ale muzes se jit zeptat na urad prace mistnost 0023, tam podavaji informace pro obcany z novych EU zemi. Me tam sice skoro vubec nepomohli, ale treba budes mit stesti a pan bude mit dobrou naladu. Akorat nevim, jak tam ktery den jsou, to si budes muset zjistit sama. Hodne stesti!
Zaznamenáno
terezska



Karma: 2
Příspěvků: 28


« Odpověď #10 : Listopad 14, 2008, 05:42:15 pm »

Ahoj ,

 chtela bych napsat, jak to nakonec s tim pracovnim povoleni dopadlo, treba to nekomu dalsimu pomuze.

Ta sama pani z Auslandbehörde, co me poslala pro pracovni povoleni k Agentur für Arbeit i presto, ze jsem jsem ji upozornila , ze jsem freiberuflich a coz slo vycist i ze smlouvy, mi dalsi tyden potvrdila , ze jako freiberuflich neni pro Cechy potreba zadneho pracovniho povoleni a ani zakladani zivnosti (Gewerbe).   

Patrne je tedy potreba jen dokazat, ze jste freiberuflich nejenom smlouvou , ale i ze vam firma vyslovene napise dopis pro urady, ze jste freiberuflich. Obratit se rovnou na Agentur für Arbeit , kdyz chcete pracovat jako freiberuflich  (a sami nevite, jak je to s tim pracovnim povolenim, protoze jste proste v cizi zemi a pomery neznate a vubec ...) bych nikomu nedoporucovala, jednak tady uz ostatni psali,  Agentur für Arbeit se zabyva jen zaměstnaneckou výdělečnou činnosti( unselbständige Tätigkeit) a i kdyz vysvetlujete, ze mate smlouvu jako freiberuflich, je jim celkem sumak, co rikate a rovnou vam lupnou formulare k pracovnimu povoleni. (Tedy to se stalo me a predpokladam, ze to je bezna praxe.)

V odkazu posilam vycet profesi, kterych  se oznaceni freiberuflich tyka (protoze  je to treba pro nekoho  sance, jak pracovat legalne  a nepotrebovat pracovni povoleni.
 http://de.wikipedia.org/wiki/Freiberufler

Diky vsem za odpovedi.
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Mnichov.de © 2024

Stránka Čechů a Slováků o životě, práci a studiu v Mnichově - Německu. Užitečné články s aktuálními informacemi o životě, práci, studiu, kultuře, památkách, akcích v Mnichově i jinde v Německu. Diskuze, inzerce ubytování, práce i seznámení, galerie s fotkami, spolujízda z a do Mnichova. Vše co potřebujete vědět pokud se chystáte vycestovat a nebo přestěhovat do Mnichova - Německa.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München