Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Irsko | Kanada | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: 1 [2] 3 4 5   Dolů
 
Autor Téma: Kirchensteuer  (Přečteno 351303 krát)
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #15 : Květen 19, 2015, 07:38:50 pm »

hm neviem presne ako je to teraz a ako je to na urade pod ktory patris ty

ja som tiez pokrsteny a stacilo vyhlasit danovemu uradu (myslim, ze to bolo vtedy pisomne, ze som nieco zaskrtol na nejakom formulari) ked som si prvy krat zariadoval veci okolo dani v D ze nepatrim k ziadnej cirkvi - ale bolo to uz pred vyse 20 r.
u manzelky - kedze je z PL - sa im to nepozdavalo, ze k ziadnej nepatri, ale tiez stacilo to "prehlasenie"

takze neviem aku presnu otazku Ti urad polozil ale nemala by byt, ci si pokrstena pretoze pokrstit Ta rodicia mohli dat ale to este neznamena ze si prihlasena v nejakej cirkvi aj dnes

a ci maju pravo ako urad pytat nejake "prehlasenie o vystupeni z cirkvi" neviem (to by si mala skusit vyzistit) , ako vravim, od nas nikto nic take neziadal, stacilo to "cestne zaskrtnutie"



Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #16 : Květen 19, 2015, 07:40:41 pm »

este ma napadlo - ale ked je pre niekoho dolezite aby clenom cirkvi bol, aj s ohladom na tradicie, tak by tu cirkevnu dat mohol platit, nie?
Zaznamenáno
IvanaB



Karma: -3
Příspěvků: 9


« Odpověď #17 : Květen 19, 2015, 08:30:35 pm »

Len ma tu neukamenuj  Smích nie nechcem ju platiť, po prvé naozaj s cirkvou tu priamo v nemecku dočinenia nemám a nevyužívam jej služby, po druhé - neviem kam tie peniaze pojdu a mesačné strhávanie z platu nie je nepovšimnuteľné a na drahé vily ktoré si tu farári stavajú ( viď. nedávny medializovaný prípad) ja platiť nebudem. Radšej dám na Slovensku do zvončeka, zaplatím farárovi potrebné úkony, prispejem na zbierky atď. Neodsudzuj ma ale takýto mám ja pohľad na vec.
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #18 : Květen 19, 2015, 08:49:00 pm »

ja nikoho nekamenujem, len sa tak zamyslam trochu ;-)

ak budes chciet, mozes napisat co konkretne sa Ta pytal urad, ozaj to bola otazka ci si pokrstena?
alebo otazka o prislusnosti k nejakej cirkvi?
Zaznamenáno
IvanaB



Karma: -3
Příspěvků: 9


« Odpověď #19 : Květen 19, 2015, 09:10:19 pm »

Bola to priamo otázka, či som pokrstená. Po tom čo som si preštudovala pár stránok, tak tu úradníci rozlišujú príslušnosť k cirkvi práve na základe krstu- pokiaľ pokrstený si, do niektorej patríš. Za otázkou nasledoval podotaz, že v prípade , že mám potvrdenie o tom že som z cirkvi vystúpila mám ho doniesť. Takže som dotyčnej vysvetlila, že krstená nie som. Na Slovensku, čo viem sa to nikde neuvádza a otázky týkajúce sa náboženstva sú u nás tzv. " chúlostivou témou"
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #20 : Květen 19, 2015, 09:15:06 pm »

aha ok, je mozne ze sa to rozni podla spolkovych krajin, my sme to robili v meste na uzemi byvalej DDR a uz davno, vtedy sa na krstenie nepytali ... asi v Bavorsku to beru inak ;-)
aj ked je to v podstate logicke, krstom clovek vstupuje do cirkvi ... teda aspon ja to tak chapem :_)
Zaznamenáno
bjetka



Karma: 20
Příspěvků: 118


« Odpověď #21 : Květen 19, 2015, 10:52:50 pm »

Ja myslim, ze jako cizi statni prislusnik muzes opravdu jen neco prohlasit, aniz by to nekdo overoval a popotahoval te za to, pokud uvedes nepravdu. Pokud jsem to z prezentace medii spravne pochopila, ta nejbeznejsi cesta pro nemeckeho statniho prislusnika, pokud nechce platit cirkevni dan, je oficialni vystoupeni z cirkve. Pokud ale vim, u nejakym nuznych prijmu je cirkev prece jen ochotna primhourit oko.
Zaznamenáno
Hair



Karma: -158
Příspěvků: 741



« Odpověď #22 : Květen 20, 2015, 12:11:31 am »

Tak ja vam tu do toho taky vletim  Mrknutí :
Jsem v Bavorsku jiz dost dlouho, tim myslim dost let.
Kdysi, kdyz jsme se zde prihlasovali a vyrizovali vsechny mozne papiry a potvrzeni, tak v dotaznicich byla pravidelne uvedena otazka, zda jsme v cirkvi.
Pravidelne jsem tuto otazku ignorovala, protoze mi pripadala ponekud nejapna. Mam za to, ze pokud je nekdo v jakekoli cirkvi, tak je to jeho osobni vec.
Deti, kdyz chodily do skoly, bylo nam dano na vybranou, zda maji chodit na nabozenstvi nebo nahradnim programem byly hodiny etiky. Tam deti tedy chodily - samozrejme jich tam bylo ze tridy jen par, ostatni meli "nábrdle".
Behem doby, co jsme zde, jsem se parkrat s dotazem, zda jsme v cirkvi, setkala - opet pri nejakem papirovani. Mou odpovedi bylo vzdy jen zvednute oboci a primy dotaz, proc to dotycneho zajima ci zda je to dulezite. Tim byl dotaz ukoncen, protoze urednikovi bylo zjevne houpe se vyptavat znovu.
Dotaz na to, zda jsem v cirkvi povazuji asi za dotaz na stejne urovni, jako dotaz zda jsem Zid, Inuit ci Cerokez  Mrknutí
Upresnuji, ze v cirkvi nejsem, jsem sice pokrtena a jako dite jsem v cirkvi byla, nebot mne babicka do kostela honila  Smích - ale tlouklo se to trochu s mym dost svobodomyslnym uvazovanim (straslive mne to nebavilo) a mymi zajmy ve Skautu a podobnych spolcich  Smích - takze ma cirkevni pritomnost postupne jaksi vysumela do ztracena.

ALE:
Myslim si, pokud nekdo v cirkvi (a jakemkoli jinem spolku) je a pokud se aktivne ucastni spolkoveho zivota, v tomto pripade ruzne krtiny, svatby, birmovani atd.,
tak by mel, jako kazdy clen jakehokoliv jineho spolku, platit poplatky (clenske prispevky), ktere spolek odsouhlasil.
Nepovazuji za spravne, kdyz clen spolku se temto prispevkum chce vyhybat. Spolek financuje svou cinnost prave z prispevku svych clenu a k tomu nekdy mozna i z nejakych malych prispevku statu (podle toho, zda stat spolek povazuje za prinosny atd.).
Pokud je nekdo clenem nejakeho spolku a neplati sve clenske prispevky, tak je zcela nasnade, ze je ze spolku vyloucen (at je to golfovy klub, ktery zminoval Rudo, tak treba tenisovy oddil, Klub obdivovatelu tramvaji, tak i treba politicke strany, ktere od kazdeho clena prispevek vybiraji).
V tomto pripade, z meho pohledu, ani cirkevni spolek nemuze byt vyjimkou a kdo je jeho clenem mel by poplatky platit.
Pokud tento spolek presahuje hranice statu a je tzv. nadnarodni a sdruzuje velke mnozstvi clenu kdekoli na svete, tak prispevek by mel byt hrazen ve state, ve kterem clen spolku zrovna zije - v tomto pripade tedy chodi do kostela, ucastni se ruznych ceremonii a akci pri prilezitosti cirkevnich svatku apod.)
Jinak se jedna o skoro nemravne obchazeni pravidel spolku, ktereho je dotycny clenem s tim, ze pokud se prestehuje, nechce svou spolkovou prislusnost priznat, aby se vyhnul poplatkum, ktere spolek, jehoz je clenem odsouhlasil   Mrknutí.
Cirekv je ale tak velika ze se na neplaceni clenskych prispevku mozna, tedy urcite, neprijde.
V jinem (mensim) spolku/strane by to tak jednoduche nebylo a clen by byl po nekolika upominkach vyloucen.
Myslim si, ze to je tedy hlavne otazka svedomi, zda nastavena pravidla obchazet ci ne.




« Poslední změna: Květen 20, 2015, 12:23:34 am od Hair » Zaznamenáno
IvanaB



Karma: -3
Příspěvků: 9


« Odpověď #23 : Květen 20, 2015, 08:08:44 am »

HAIR - s tvojím názorom úplne súhlasím. Práve preto som spomenula, že nemienim a ani nebudem využívať služby cirkvi priamo tu v bavorsku- do kostola idem maximálne v rámci návštevy kultúrnych pamiatok. Pokiaľ by som však služby cirkvi raz využiť chcela- sobáš, krst a pod. urobím to na Slovensku a samozrejme to zadarmo nebude Úsměv preto nevidím zmysel odvádzať dosť veľké sumy cirkvi v bavorsku, nechcem to tak nazvať, ale sú to vyhodené peniaze do luftu. Ročne im plynie z daní miliardy eur, myslím , že na tom až tak zle nie sú. 
Zaznamenáno
pipapo



Karma: -60
Příspěvků: 130


« Odpověď #24 : Květen 20, 2015, 10:17:41 am »

Hair, jak zminujes, ze jsi napr. kvuli skautingu nemela pomysleni na navstevu kostela, tak ja jsem zjistila, ze naopak v Bavorsku maji skauty cirkve docela "tvrde" pod palcem. Kdyz jsem tam chtela dite prihlasit, tak jsem s udivem zjistila, ze polovicka cinnosti skautu ma cosi spolecneho s kostelem. Na prvni schuzce, kterou absolvoval, se podileli na vyzdobe kostela k nejakemu svatku, uz nevim jakemu. Takze to byla prvni a zaroven posledni.

K tomu zapreni  krtu. Prijde mi skoro trochu absurdni nebo mozna usmevne kdyz aktivni krestan zrovna v tomto ohledu chce v podstate porusit prikazani, aby se vyhnul placeni poplatku. Mrknutí
Zaznamenáno
nanuk



Karma: -69
Příspěvků: 634


« Odpověď #25 : Květen 20, 2015, 10:07:27 pm »

Tiež s tým súhlasím,že ak som pokrstený tak sa k tomu hlásim.Naozaj sa nedá prísť do krajiny a využiť len všetky výhody a inak nič.Tie miliardy Eur,o ktorých písala autorka príspevku sú nadsadené.Miliarda je 1000 miliónov.Nie je to málo moliónov,to len na vysvetlenie,že keď sa tu už hádžu miliardy,aby to bolo aspoň trocha podložené niečím.
Ak som veriaci a chcem v krajine len zarábať a ostatné ma nezaujíma tak je to podobné ako u nás neprispôsobivý občan.Dianie a pravidlá spoločnosti ho nezaujímajú,zaujíma ho len to,koľko si odnesie a použije peňazí pre svoju potrebu.Nechcel by som sa toho dožiť,aby som musel u takého človeka pracovať.
Zaznamenáno
Hair



Karma: -158
Příspěvků: 741



« Odpověď #26 : Květen 21, 2015, 12:04:32 am »

HAIR - s tvojím názorom úplne súhlasím. Práve preto som spomenula, že nemienim a ani nebudem využívať služby cirkvi priamo tu v bavorsku- do kostola idem maximálne v rámci návštevy kultúrnych pamiatok. Pokiaľ by som však služby cirkvi raz využiť chcela- sobáš, krst a pod. urobím to na Slovensku a samozrejme to zadarmo nebude Úsměv preto nevidím zmysel odvádzať dosť veľké sumy cirkvi v bavorsku, nechcem to tak nazvať, ale sú to vyhodené peniaze do luftu. Ročne im plynie z daní miliardy eur, myslím , že na tom až tak zle nie sú. 

Ano, to je presne to, o cem jsem psala:
Ty sice chces zustat dal clenkou spolku, tj. ke spolku patrit a mit vsechna clenska prava zachovana.
Ale nechces platit clenske prispevky s oduvodnenim, ze sluzby spolku vyuzivat nebudes, a pokud uz ano, tak se vratis do sve puvodni vlasti, kde si to tzv. odbudes.
Takze spolkove povinnosti plnit nechces s vyse uvedenym oduvodnenim.
Pripada mi to, ze to je jak v pohadce O chytre Horakyni: ani naha, ani oblecena, ani na voze, ani na koze....
Uz jsem toho poznala za zivote hodne, byla v ruznych jinych spolcich a organizacich, ktere vsechny mely ve stanovach, ze clen plati clenske prispevky a k jejich placeni se svym clenstvim k teto povinnosti prihlasil a zavazal.
Kdyz doslo na "lamani chleba", tak se vzdycky nasel nejaky vykuk, ktery rekl, ze vlastne clenstvi moc nevyuziva, ze se akci spolku zucastnuje jen maximalne jednou do roka, a tak ze prispevek platit nebude, protoze vlastne k tomu nevidi zadny duvod, a ze ani spolek nema pravo od nej cl.prispevek vyzadovat, kdyz on se objevi jednou rocne (mel pocit, ze vlastne to jsou penize vyhozene do luftu, jak pises).
Zapomnel ovsem na to, ze pokud jednou do spolku vstoupil, tak dobrovolne pristoupil na pravidla, ktera spolek ma. A ze z techto prispevku se financuje spolkovy zivot, at se jej dotycny ucastni nebo ne.
Cili: chtel vyuzivat (i kdyz treba imaginarni) vyhody, napriklad ze muze kdykoli na jakoukoli akci prijit, mozna nekde i dotycny zminoval, ze je clenem jakehosi spolku, aby mu to zdvihlo pred nekym spolecenskou prestiz. Ale sve povinnosti plnit nechtel s vymlouvou, ze vlastne v tom spolku skoro neni.

Ja se cirkve vubec nezastavam, chran Buh  Smích.
A vubec se nechci ani poustet do debaty, zda je cirkev bohata a odkud  bere na svuj provoz prostredky.

Jde mi spis o etiku celeho tebou popsaneho problemu, coz se tyka v tomto pripade cirkve, ale muze se jednat o jakekoliv jine sdruzeni obcanu do nejake, rekneme "organizace".

Tim spis, ze cirkev je spolek veliky, presahujici hranice, takova nadnarodni firma,  tak si myslim, ze pokud je clovek jejim clenem, tak by se mel ridit cirkvi nastavenymi pravidly, at je kdekoli na svete.

Stejne to je i kdyz clovek je clenem nejake jine nadnarodni organizace (muzeme vzit jako priklad treba Rotary Club, Lions a pod... Mrknutí) a dostane se do zahranici, kde tato organizace take operuje. Globalne organizace funguje po celem svete stejne, ma stejna pravidla, ktera jsou zavazna pro vsechny cleny po celem svete. A pote k tomu pristupuji tzv. mistni specifika, ktera jsou specialni pro danou zemi, a ktera by clen, i kdyz pochazi z jine zeme, by mel respektovat a podridit se jim.

Takze se obloukem vracim stejne k tomu, co jsem napsala puvodne:
je to pouze otazka vnitrni moralky nebo etiky nebo svedomi, jak se k tomu postavit.
Pokud jsi presvedcena, ze konas spravne, ze jsi sice clenkou spolku, ale jeho sluzby nevyuzivas, takze zadny clensky prispevek platit nemusis, tak ti to samozrejme nikdo vymluvit nemuze  - nikdo taky na to, ze jsi clenkou cirkve, a pritom neplatis Kirchensteuer, neprijde.

Zaznamenáno
Hair



Karma: -158
Příspěvků: 741



« Odpověď #27 : Květen 21, 2015, 12:48:44 am »

Hair, jak zminujes, ze jsi napr. kvuli skautingu nemela pomysleni na navstevu kostela, tak ja jsem zjistila, ze naopak v Bavorsku maji skauty cirkve docela "tvrde" pod palcem. Kdyz jsem tam chtela dite prihlasit, tak jsem s udivem zjistila, ze polovicka cinnosti skautu ma cosi spolecneho s kostelem. Na prvni schuzce, kterou absolvoval, se podileli na vyzdobe kostela k nejakemu svatku, uz nevim jakemu. Takze to byla prvni a zaroven posledni.
K tomu zapreni  krtu. Prijde mi skoro trochu absurdni nebo mozna usmevne kdyz aktivni krestan zrovna v tomto ohledu chce v podstate porusit prikazani, aby se vyhnul placeni poplatku. Mrknutí

 Smích jooo, katechismus, to byly casy...  Smích
ne, ja jsem chodila do Skauta a pote do Junaka uz v davnych casech, a to byla uplne samostatna organizace.
Nevim, jestli to bylo tim, ze s cirkvi nemeli Skauti opravdu vecne nic spolecneho, anebo jestli u nas na vesnici nemel Skaut a Junak problemy s mistnim fararem  Smích, a proto se o cirkvi nikdo v techhle oddilech ani slovem nezminil  Smích.

Ale jinak tady v Nemecku jsem si taky vsimla, ze skautici se motaji porad okolo kostela, pred kostelem maji seradiste, kdyz jdou na vylety, ke kostelu se po vylete vraceji apod... A trochu na to ziram uz nekolik let a rekla bych, ze mne to dost od mych, mozna idealizovanych, Skautu, ktera jsem zazila ja, odtahuje a mam tendenci na ne koukat jako na chudinky  Smích.
A mozna to je tim, ze ja jsem zazila Skauty v duchu Foglara a Rychlych sipu, takze dobrodruzstvi, bobriky, jezek v kleci  Mrknutí, porad nejake napinave hry, letni tabory pekne v lese ve stanech s podsadami a s jidlem, ktere jsme si sami uvarili a nasbirali v lese - jo obcas nam privezli mleko a vodu a rohliky... Takze to bylo fakt skvely, i kdyz nechapu, jak jsme to prezili a kdo z dospelych mel odvahu takovehle veci s poradat. Navic dneska by na nejaky takovyhle tabor asi zadny rodicu uz dite vubec nepustil, protoze by nebyla zachovana hygiena, nemely by deti odborny pedagogicko pschologicky dozor a podobne ptakoviny....  Smích
A tak dodnes mam skauting spojeny s timhle a vubec ne s kostelem, ze ktereho jsem tajne zdrhala do klubovny resit nejake ukoly v morseovce nebo v uzlovem pismu Smích.

No a k tomu zapreni krtu - no ja take jsem sice krtena, ale s cirkvi to u mne dopadlo jak jsem popsala  a clenstvi zadne - kdyz to se mnou babicka dotahla uz tak daleko, ze jsem mela jit poprve ke svate zpovedi, tak mne oblekla do jakychsi slusnych saticek, abych nedelala ostudu a ja k te sve prvni (a asi i posledni) zpovedi nikdy nedorazila. Za prve jsem tenkrat netusila, co bych tam mela sama o sobe rikat, kdyz jsem prece ten cestnej a spravedlivej Skaut  Smích,  za druhe v kostele byla zima a za treti jsem tam nechtela byt sama s fararem, ktery byl jeste schovany v nejake boude za nejakou mrizkou, to mi prislo uplne divny, ze mam mluvit k nejaky mrizce  Smích a ne primo s nim.
A tak jsme s kamaradkou dosly presne k vratum kostela, dovnit jsme se uz nikdy nedostaly a skoncily jsme opet ve skatuske klubovne  Smích - domu jsme prisla spinava, od lepidla atd., babicka mela doma prichystano pohosteni, asi na oslavu my prvni zpovedi, a ja jsem ji tu radost uplne pokazila  Smích.
Takze nejdriv byl trochu mazec, ale pak babicka usoudila, ze pro cirkev prinosem asi opravdu nebudu, naopak, a taky ze by mohla mit na vesnici mezi zenskyma mozna peknou ostudu, kdyz jsem takova neprizpusobiva, a mohla bych v kostele treba vyrusovat nebo si neplnit povinnosti (coz jsem nemela vubec v umyslu, napak, vedela jsem ze mam doma maler, a byla jem pripravena to sluznout a i nejak napravit).  Ale to uz po mne nikdo nechtel a babicka mne nechala byt, at si chodim mezi ty kluky do Skauta, nicmene neopomnela vzdycky s velkym opovrzenim zduraznit, ze ze mne nidky nebude slecna, ale budu se celej zivot chovat jako chlap, protoze holky v takovychhle oddilech nemaji vubec co delat, ty by mely navstevovat divci skolu a ucit se, jak se vede domacnost  Smích Smích Smích

Ale abych se vratila k tomu zapreni krtu o kterem jsi psala - spis je to zapreni prislusnosti k cirkvi, ve ktere byl clovek doposud aktivnim clenem - ale jinak to vidim stejne jak pises.

--..|-..|.-.|.-|...-|..´|
....|.-|..|.-.|

 Smích
Zaznamenáno
pipapo



Karma: -60
Příspěvků: 130


« Odpověď #28 : Květen 21, 2015, 07:52:48 am »

Hair, tak ja to mela tak trochu podobne s temi navstevami kostela. Taktez u babicky na Vysocine, kazdou nedeli o prazdninach, ochotna jit jen diky uplatku po kostele. Naproti byla cukrarna.Mrknutí O zpovedi nebo podobnych vecech nastesti u nas nebyla rec. Co bych mu take vypravela, ja ditko nevinne, ze? Smích

Co se skautu tyka, asi jsem jiny rocnik, co si pamatuji uz byli zakazani, bracha snad chodil chvili do Junaka, ale ten pak taky nebyl. Prisel holt pionyr.Smích

Morseovku jsem naucila s kamoskou sama a kratily jsme si s ni dlouhou chvili ve skole, jako take napr. hranim piskvorek, lodi, ctenim pod lavici a dalsimi neplechami.Smích


.--./../.--./.-/.--./---//-.././-.-/..-/.---/.//--../.-//.--./---/--../-../.-/...-/./-./../  Úsměv
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #29 : Květen 21, 2015, 10:37:10 am »

.--./../.--./.-/.--./---//-.././-.-/..-/.---/.//--../.-//.--./---/--../-../.-/...-/./-./../  Úsměv
-.-. .... -.-- -... .. / .-. Úsměv
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Stran: 1 [2] 3 4 5   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Mnichov.de © 2024

Stránka Čechů a Slováků o životě, práci a studiu v Mnichově - Německu. Užitečné články s aktuálními informacemi o životě, práci, studiu, kultuře, památkách, akcích v Mnichově i jinde v Německu. Diskuze, inzerce ubytování, práce i seznámení, galerie s fotkami, spolujízda z a do Mnichova. Vše co potřebujete vědět pokud se chystáte vycestovat a nebo přestěhovat do Mnichova - Německa.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München