Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Irsko | Kanada | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Česká neschopenka a německý zaměstnavatel  (Přečteno 80547 krát)
Hudson



Karma: 0
Příspěvků: 4



« : Leden 30, 2017, 07:55:57 pm »

Pracuji v Německu, bydlím v Čechách a jsem Pendler. Vím, že je lepší jít k německému lékaři, ovšem nastane situace, kdy se prostě do Německa nedostanete a je třeba zůstat v Čechách a nechat si vystavit českou neschopenku. Nařízení EU (ES) č. 987/2009 říká, že neschopenka vydaná ve státě bydliště, má stejnou právní hodnotu, jako neschopenka vydaná ve státě zaměstnavatele. V tomto kontextu platí povinnost získat osvědčení od lékaře v členském státě bydliště jako doklad pracovní neschopnosti. Některé německé firmy je berou bez problému, jiné je prostě neakceptují. V příloze je dokonce návod od AOK, jak postupovat s českou neschopenkou, takže s ní tedy německá Krankenkasse nemá problém. Jak to tedy je? Jak se bránit u zaměstnavatele, který ji nechce akceptovat a vyhrožuje např. výpovědí. Co dělat, když je nezbytné odevzdat českou neschopenku, v případě úrazu v Čechách apd. Je tady nějaká obrana, nějaký postup, když nařízení EU mluví jasně?

* AOKinformation.pdf (1039.83 KB - staženo 1216 krát.)
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #1 : Leden 31, 2017, 01:10:58 pm »

Máš s tím aktuální problém, nebo se teprve chystáš onemocnět?
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Hudson



Karma: 0
Příspěvků: 4



« Odpověď #2 : Leden 31, 2017, 01:28:38 pm »

Aktuálně mám po chřipce, kdy jsem nebyl schopen jít do Německa k lékaři. Zaměstnavatel mi poslal domu poštou napomenutí s tím, že obdržel českou neschopenku a není na ní datum ukončení. To chápu, v Čechách se prostě neschopenka ukončuje jinak než v Německu. Dělám tam už pátým rokem, tak bych čekal trošku solidního jednání. Hlavně mi nejde na rozum, že v některých firmách to akceptují normálně a jinde z toho dělají hrubé porušení. Pokud mátě někdo radu, na koho se obrátit, nebo zkušenost, dejte vědět.
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #3 : Leden 31, 2017, 05:41:22 pm »

Pokud Ti poslali opravdovou výtku, tedy Abmahnung, rozhodně bych se písemně ohradil s poukazem na to, že jsi českou neschopenku v originále dodal a přesně to dle dokumentu AOK bylo nutné a postačující. Ten dokument od AOK bych vytiskl a přiložil. Pokud česká neschopenka předpokládané datum ukončení nenese, i na to bych výslovně poukázal: "tento údaj není součástí české neschopenky".
Závěrem bych uvedl, že z těchto důvodů nespatřuješ na své straně porušení pracovní kázně, všechny povinnosti jsi dle svého nejlepšího vědomí a svědomí splnil a dále se věnoval uzdravování - a žádáš je o písemnou odpověď, jestli tu Abmahnung berou zpět, či na ní trvají. Možná výslovně požádat o to, aby toto Tvé stanovisko přiložili k Abmahnung do spisu.

Atmosféru ve firmě nejlépe posoudíš sám (třeba to byl jen nějaký příliš aktivní personalista?) a sám pro sebe si to zapamatuj, abys věděl, jakou vstřícnost od nich případně můžeš očekávat v budoucnu. nejspíše mohli v případě nejasností prostě zavolat. Že rovnou sahají k právním krokům, to je holt výrok sám o sobě...

Každopádně se braň, Abmahnung je věc, která má právní následky a může se to v budoucnu vynořit jako *exkrement*.

Pokud to naopak nebyla Abmahnung, ale jen nějaký neformální dopis, pořešil bych to po návratu osobně a probral s nimi, co by pro ně v budoucnu bylo lepší.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Hudson



Karma: 0
Příspěvků: 4



« Odpověď #4 : Leden 31, 2017, 08:12:38 pm »

Jo, dostal jsem přímo Abmahnung s tím, že podobné jednání v budoucnu může vést k výpovědi atd. Díky za radu, určitě se ohradím jak písemně, tak i ústně v práci. Jsem rád, že jsem si našel ten dokument od AOK a nařízení EU je přímo na webu. Vytisknu to v němčině, ať mají co studovat
Zaznamenáno
Lenke



Karma: -19
Příspěvků: 909


« Odpověď #5 : Únor 21, 2017, 01:52:37 pm »

Proti Abmahnung se rozhodně ohraď, písemně, protože to se obvykle posílá před tím, než tě propustí. Prostě uvažují, jak se tě zbavit, tak hledají každou blbost.

To jsou holt někteří Němci - blbci. Já jim říkám nacisti, protože lidi z Východu považují za méněcenné ( ač opak je pravdou ).
Zaznamenáno
Hudson



Karma: 0
Příspěvků: 4



« Odpověď #6 : Únor 22, 2017, 03:27:12 pm »

Takže jsem se oficiálně odvolal s tím, že nesouhlasím s postupem a s doklady o tom, že česká neschopenka má platnost v členských státech EU. Po třech týdnech mi byla proplacená nemocenská, Abmahnung byl stažen a české neschopenky od teď akceptují. Každopádně se poohlížím po jiné práci Mrknutí
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #7 : Únor 22, 2017, 03:37:58 pm »

"To jsou holt někteří Němci - blbci. Já jim říkám nacisti, protože lidi z Východu považují za méněcenné ( ač opak je pravdou )."

hovoris - v Cechach by sa take nieco nemohlo stat, ze by cloveka z vychodu povazovali za menejcenneho (napr. z Ukrajiny, z Kazachstanu alebo tak) ?
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #8 : Únor 22, 2017, 03:39:31 pm »

Hudson - no vidis tak fajn, vidis ked si isiel na to spravnou cestou tak s tebou jednali slusne ;-)
Zaznamenáno
Lenke



Karma: -19
Příspěvků: 909


« Odpověď #9 : Únor 22, 2017, 03:40:02 pm »

Díky za odpověď. ( Odpovědi v tomto fóru jsou dnes vzácné. )

Ano, každá firma má své zlaté časy a své horší. ( Stejně tak u člověka. ) Jestliže už si tě neváží, pokud jsi odváděl alespoň přijatelnou práci, je rozumné pracovat pro jiného.
Zaznamenáno
Lenke



Karma: -19
Příspěvků: 909


« Odpověď #10 : Únor 22, 2017, 03:47:13 pm »

"To jsou holt někteří Němci - blbci. Já jim říkám nacisti, protože lidi z Východu považují za méněcenné ( ač opak je pravdou )."

hovoris - v Cechach by sa take nieco nemohlo stat, ze by cloveka z vychodu povazovali za menejcenneho (napr. z Ukrajiny, z Kazachstanu alebo tak) ?

Samozřejmě. Proč se ptáš ?
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #11 : Únor 22, 2017, 04:09:08 pm »

pytam sa preto lebo sa rad smejem na tom co pises hehehe
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #12 : Únor 22, 2017, 04:21:41 pm »

Takže jsem se oficiálně odvolal s tím, že nesouhlasím s postupem a s doklady o tom, že česká neschopenka má platnost v členských státech EU. Po třech týdnech mi byla proplacená nemocenská, Abmahnung byl stažen a české neschopenky od teď akceptují. Každopádně se poohlížím po jiné práci Mrknutí
Tak to je prima - dík za feedback, to může pomoct i dalším. A samozřejmě blahopřeji ke kladnému výsledku! Úsměv
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Mnichov.de © 2024

Stránka Čechů a Slováků o životě, práci a studiu v Mnichově - Německu. Užitečné články s aktuálními informacemi o životě, práci, studiu, kultuře, památkách, akcích v Mnichově i jinde v Německu. Diskuze, inzerce ubytování, práce i seznámení, galerie s fotkami, spolujízda z a do Mnichova. Vše co potřebujete vědět pokud se chystáte vycestovat a nebo přestěhovat do Mnichova - Německa.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München