Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Irsko | Kanada | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Dvoji obcanstvi-CZ-DE -rodice oba Cesi  (Přečteno 53394 krát)
Hanka85



Karma: -1
Příspěvků: 26


« : Září 18, 2016, 11:08:13 pm »

Dobry den,
mozna toto tema uz zde nekde je,ale ja ho nenasla a v temata,ktera nejsou aktualni beru s otaznikem..
Takze se zeptam.Nynejsi situace: Ja vedena jako pendler na rizikovem tehotentsvi,chvili pred porodem,partner(otec mimca) cech,pracujici v CR.Porod bude v DE-jiz papiry vyrizeny i sepsan porodopis.
Otazka zni?Bude mit mimco narok na dvoji obcanstvi jak ceske tak nemecke?Oba bydlime v Cechach,ja v DE jen pracuji..

Pak jeste jedna otazka nevztahuje se k tematu-Kdyz budu brat na mimco v DE Kindergeld a kazdy rok zahrnovat do dani v De,muze pritel i v Cechach si mimco odpocitavat z dani?

Dekuji
« Poslední změna: Září 18, 2016, 11:41:27 pm od Hanka85 » Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #1 : Září 19, 2016, 05:15:43 am »

Nemá nárok na Německé občanství  (ne hned) ani když oba rodiče žijí trvale v Německu  (oba češi) - ditě je Čech narozeny v DE s německým RL. Dokud nepožadate o český RL.
Pro nárok na občanství musí splňovat mnohem víc.

V Německu po me požadují každý rok potvrzeni, že moje dvě starší studující děti v ČR nic nepobírají a z daní me je odečítají taky, na sociálce v ČR na to mají už i mustr a vydávají to na pozadání v němčině, nechávám si ho každý rok posílat.
ALE vím, že mamka deti si je s daní v ČR odečítá taky Úsměv
Přikládám každý rok i potvrzení o studiu.
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #2 : Září 19, 2016, 08:41:59 am »

Tan nárok na německé (ne na dvojí, to je zcela jiná věc, na to nemá "nárok" nikdo, je to věc obou zemní, jak se ke dvojím občanstvím staví) občanství při narození vzniká jen tehdy, pokud se alespoň jeden rodič z EU (u jiných kategorií zemí je to možná jinak) má v Německu nejméně 8 let obvyklý pobyt.
Obě naše děti německé občanství mají (v podstatě ho "nedostaly", ale příslušný úřad sdělil zjištění, že "ho mají"), děti od známých zase ne, což mě lehce udivuje, možná se to ale jinak počítá po dobu, kdy člověk studuje.
Každopádně kdyby tu vaše děti byly přihlášeny a žily tu, lze o ně později požádat.

Možná hloupá otázka, co je to "porodopis"? Něco mi říká, že pokus pojistit se, že tě v ČR v porodnici budou brát vážně a zkusí se řídit tvými přáními? V DE máme za sebou porody dva a všechno šlo bez jakýchkoliv "(...)dopisů" domluvit přímo na místě v porodnici. Celkově si myslím, že v DE zjistíš, že jsi v porodnici člověk, partner, a není potřeba se s nikým hádat a dopředu zajišťovat.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Hanka85



Karma: -1
Příspěvků: 26


« Odpověď #3 : Září 24, 2016, 11:23:51 am »

Dekuji za info kluci,
meli jste pravdu,ptala jsem se na to i v porodnici,kde budu rodit.Mela jsem info,ktere bylo driv,ze se rodice ditete mohli rozhodnout,jake obcanstvi.Bylo to povolene, ale bohuzel uz to neplati,pry kvuli momentalne uprchlicke krizi...SKODA..

Ohledne toho co je porodopis..:-) je to takove prihlaseni se do porodnice v urcitem terminu tehotne a nasledne sepsani dokumentace,podle tehotenske prukazky.Myslim si,ze podrobne info nemusim rozepisovat,a na objasnenou to staci...Mrknutí

Ted se jeste zeptam.Jelikoz mi prac.smlouva skoncila v dubnu,ale ja sla na neschopnost-riziko,na ktere jsem do ted a budu az po porodu,tak pry pojistovna v DE me bude mit v registraci jen 8 tydnu po porodu a pak mi pojisteni skonci a ja si budu muset vyridit vse v CZ.To by asi problem nebyl.ALE--ja nechci aby mi v DE pojisteni skoncilo at uz kvuli me,jelikoz jsem DE casto ohledne doktorum atd a kvuli pridavkum..
Mate prosim nejakou radu,jak postupovat?Podotykam,ze na vsech uradech me odmitli,jelikoz nemam trvaly pobyt v DE a smlouvu jsem mela jen na dobu urcitou..

Dekuji za pripadne info.
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #4 : Září 24, 2016, 08:31:45 pm »

len poopravim tu informaciu, ze rodicia-cudzinci sa kedysi mohli rozhodnut ci daju detom nemecke obcianstvo. kedze to viem z vlastnej skusenosti, tak to celkom urcite nie je pravda - deti cudzincov mohli dostat nemecke obcianstvo LEN vtedy, pokial nan mali narok aj rodicia, cize minimalne 8 rokov pobyt v D a povolenie na dalsi casovo neobmedzeny pobyt v D.

my, kedze sme boli s manzelkou obaja  v 1990tich rokoch z krajin mimo EU, tak sme nemohli dostat casovo neobmedzeny pobyt hoci sme v D vystudovali.  preto ani nase deti nemohli dostat nemecke obcianstvo, hoci sa v D narodili a vyrastali. az okolo r. 2000 sa tie zakony uvolnili.

cize s "uteceneckou krizou" to nema nic spolocne ...
« Poslední změna: Září 24, 2016, 09:47:45 pm od rudo » Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #5 : Září 25, 2016, 07:12:38 am »

Dekuji za info kluci,
meli jste pravdu,ptala jsem se na to i v porodnici,kde budu rodit.Mela jsem info,ktere bylo driv,ze se rodice ditete mohli rozhodnout,jake obcanstvi.Bylo to povolene, ale bohuzel uz to neplati,pry kvuli momentalne uprchlicke krizi...SKODA..

Ohledne toho co je porodopis..:-) je to takove prihlaseni se do porodnice v urcitem terminu tehotne a nasledne sepsani dokumentace,podle tehotenske prukazky.Myslim si,ze podrobne info nemusim rozepisovat,a na objasnenou to staci...Mrknutí

Ted se jeste zeptam.Jelikoz mi prac.smlouva skoncila v dubnu,ale ja sla na neschopnost-riziko,na ktere jsem do ted a budu az po porodu,tak pry pojistovna v DE me bude mit v registraci jen 8 tydnu po porodu a pak mi pojisteni skonci a ja si budu muset vyridit vse v CZ.To by asi problem nebyl.ALE--ja nechci aby mi v DE pojisteni skoncilo at uz kvuli me,jelikoz jsem DE casto ohledne doktorum atd a kvuli pridavkum..
Mate prosim nejakou radu,jak postupovat?Podotykam,ze na vsech uradech me odmitli,jelikoz nemam trvaly pobyt v DE a smlouvu jsem mela jen na dobu urcitou..

Dekuji za pripadne info.


Porodopis  Úsměv
Taky jsme se sice ohlásili v jedné porodnici, ale když pak přítelkyně rodila, porodní asistentka tam byla sama a cituji...
,,Já mám ted ohřáty oběd, počkejte si v čekárně" a tak rozhodnuti jet do jiné porodnice trvalo par vteřin. .. Úsměv
A cesta par minut - rychleji než dojedla oběd. ..

Zdravotní pojištění je vázáno na zaměstnavatele a pokud nemáš od dubna smlouvu, nemá ho kdo platit, leda socialka nebo sama... Ale opet ne, bez přihlášení k pobytu.
Přídavky jsou navazane na prihlaseni k pobytu dítěte a to zas tam, kde bydlí jeden z rodičů,  tedy v ČR - leda se přestěhovat - přihlásit A! Na celý systém. .. například byt na úřadu prace, nebo sociálce, když zkončila smlouva...
Tedy pokud žádný z Vás v současnosti nebydlí ani nepracuje, ani není nijak jinak vázán v Německu, nevidím důvod ani jakoukoli šanci v tomhle směru uspět. .. Vaše dítko bude mit ,,jen" narození v Německu a nemecky RL...
Vás čekají jen drobné problémy navíc s papírováním, protoze polovina podkladů bude z jiného státu. ..
Část bude i navíc. Jako apostila a posílání do Brna, nebo úřední překlady všeho možného. ..
V lepším případe 2-3mesice bez českého RL a další a další. ..
A doufaní že nenarazíte na nějakého úředního šimla, nebo neochotneho úředníka.
Já bych se osobně teto variantě obloukem vyhnul... Mrknutí
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #6 : Září 27, 2016, 08:02:54 am »

meli jste pravdu,ptala jsem se na to i v porodnici,kde budu rodit.Mela jsem info,ktere bylo driv,ze se rodice ditete mohli rozhodnout,jake obcanstvi.Bylo to povolene, ale bohuzel uz to neplati,pry kvuli momentalne uprchlicke krizi...SKODA..
To zas někdo něco na uprchlíky svádí. Naše děti se rovněž narodily daleko před tou záležitostí s uprchlíky a platilo to samé, co teď: pobyt rodičů ze zemí EU po nejméně 8 let. Žádná možnost výběru slevu, švestky, nebo obojí.
Občanství rovnou narozením mají automaticky jen některé země a ty se pak samozřejmě starají o to, aby se jim tam žádná "nebezpečná těhule" nevetřela. Do US tě v jistém stupni těhotenství na turistické vízum ani nepustí...právě z tohoto důvodu.

Ted se jeste zeptam.Jelikoz mi prac.smlouva skoncila v dubnu,ale ja sla na neschopnost-riziko,na ktere jsem do ted a budu az po porodu,tak pry pojistovna v DE me bude mit v registraci jen 8 tydnu po porodu a pak mi pojisteni skonci a ja si budu muset vyridit vse v CZ.To by asi problem nebyl.ALE--ja nechci aby mi v DE pojisteni skoncilo at uz kvuli me,jelikoz jsem DE casto ohledne doktorum atd a kvuli pridavkum..
Mate prosim nejakou radu,jak postupovat?Podotykam,ze na vsech uradech me odmitli,jelikoz nemam trvaly pobyt v DE a smlouvu jsem mela jen na dobu urcitou..
No, kdybys měla kde, můžeš se tu přihlásit k pobytu. A zdravotní pojištění bys musela s minimálním příspěvkem nejspíš opravdu hradit sama (nicméně na zaměstnavatele nijak vázaná není, zdravotní pojištění je tvoje smlouva, jen platit to s tebou nikdo nebude, když nejsi zaměstnaná).
Pokud ale v D nežiješ, nemáš bydlení, ani stálou práci, pak je otázka, jestli se o to snažit. Přestěhovat se sem můžeš kdykoliv později, až tu práci najdeš.
Porod v D je podle mě smyspluplný, naše zkušenosti jsou jen a jen pozitivní, na rozdíl od těch hororových zkazek, které slýcháme ze >>země s nejlepším pivem a jedním z nejlepších zdravotnictví na světě<<.
Jen tě pak opravdu bude čekat to kolečko superlegalizace rodného listu, jeho překlad, Zvláštní matrika v Brně, potvrzení českého občanství a dělat to tu jen při účelových návštěvách asi bude dost náročné. Možná by sem mohl sjet a postarat se o to taťka Úsměv
Zas pak ale budeš moci očkovat další maminy, ať se ČR nedají - protože jen tak se to tam někam posune.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Mnichov.de © 2024

Stránka Čechů a Slováků o životě, práci a studiu v Mnichově - Německu. Užitečné články s aktuálními informacemi o životě, práci, studiu, kultuře, památkách, akcích v Mnichově i jinde v Německu. Diskuze, inzerce ubytování, práce i seznámení, galerie s fotkami, spolujízda z a do Mnichova. Vše co potřebujete vědět pokud se chystáte vycestovat a nebo přestěhovat do Mnichova - Německa.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München