Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Irsko | Kanada | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Minijob  (Přečteno 80196 krát)
mato82



Karma: 0
Příspěvků: 1



« : Květen 23, 2016, 06:31:16 pm »

Zdravím,

vie mi niekto poradiť?
Priateľka si našla prácu na minijob (450€) ake povinnosti ma k úradom a ake poistenie si musí uzavrieť? Zdravotne, sociálne, atď.
Prípadne sa musí zahlásiť na centrale MiniJob Zentrale?
Vopred ďakujem za rady.

Martin
Zaznamenáno
88barbie



Karma: -71
Příspěvků: 422


« Odpověď #1 : Květen 24, 2016, 09:57:24 am »

Priatelka má ten minijob popri inej práci?

Pokial áno, tak neviem, aké má povinnosti, pokial je to jej jediná práca, to jediné, čo za ňu zamestnávateľ platí, je nejaká minimálna časť dôchodkového poistenia.
Všetko ostatné si musí platiť sama.

Teda, neviem, aké ma povinnosti zo zákona, možno si "nemusí" platiť nič, ale nemať napr zdravotné poistenie nie je asi nič moc.

Takže minimálne zdravotné poistenie by si mala platiť sama, skús sa spýtať povedzme v AOk alebo nejakej inej poisťovni.

Potom zamestnávatel platí ešte Pflegeversicherung (na zaopatrenie starostlivosti, ked budeš starý), a poistenie proti nezamestnanosti, čo jej neviem, či na niečo bude, lebo pri minijobe na dávky v nezamestnanosti aj tak nemá nárok.

« Poslední změna: Květen 24, 2016, 10:06:03 am od 88barbie » Zaznamenáno
bjetka



Karma: 20
Příspěvků: 118


« Odpověď #2 : Květen 24, 2016, 03:01:16 pm »

Pokud ma pritelkyne jeste jiny (hlavni) pracovni pomer, musi ji zamestnavatel ten minijob nejdriv schvalit.

Nemusi se nikde hlasit. Pokud je to minijob o 450 Euro, bude mit nejake minimalni odvody na duchodove pojisteni. Eventualne se od toho muze nechat na financnim urade osvobodit. I kdyby to delala ale leta, nebude mit samo o sobe zadny narok na ALG I, maximalne na ALG 2  (= Hartz 4). Zrovna totez zdravotni pojisteni. Osobne mam dojem, ze v situaci, kdy si dospely clovek ma platit sam zdravotni pojisteni, je minijob absolutni ztrata casu, neb nemala cast pak hypoteticky jde na to pojisteni. Na druhou stranu lepsi vydelat to, co mi pokryje zdravotni pojisteni nez si jej neplatit. To by se totiz pak jednou nemusela doplatit. Vyhodnejsi je urcite aspon castecny uvazek s odvody.

Pokud vim, clovek muze mit eventuelle 2 "geringfügige Beschäftigung", vedle minijobu musi ta druha smlouva byt na 50 pracovnich dni. (jakmile ma clovek 2 stejne smlouvy, spada v jednom jobu do Steuerklasse 6)
Zaznamenáno
Anadina



Karma: 1
Příspěvků: 23



« Odpověď #3 : Květen 24, 2016, 07:55:02 pm »

Ahoj,

s jedním Minijobem nemusí hlásit nic, zaměstnavatel to udělá za ni, sociální se neplatí a důchodového se zbaví podpisem jednoho papíru, ale to zdravotní (aspoň v ČR) bych si na jejím místě platila.

Chtěla bych se zeptat ostatních: dá se Minijob aplikovat i na práci v ČR, pokud má člověk hlavní pracovní poměr v Německu a bydliště také? Pracuji v DE na poloviční úvazek a k tomu mám třetinový v ČR. V AOK mi řekli, že to je "bez problémů", ale můj český zaměstnavatel z toho asi bude mít šediny, už jenom kvůli přepočtu kurzu. Máte nějaké rady, jak se taková situace řeší? Formulář A1 mi opakovaně nedali, že prý ho nepotřebuji. A platit pojištění ve dvou zemích nelze. Budu vděčná za jakékoli rady,  díky!
Zaznamenáno
bjetka



Karma: 20
Příspěvků: 118


« Odpověď #4 : Květen 25, 2016, 11:06:44 am »

Ahoj,

s jedním Minijobem nemusí hlásit nic, zaměstnavatel to udělá za ni, sociální se neplatí a důchodového se zbaví podpisem jednoho papíru, ale to zdravotní (aspoň v ČR) bych si na jejím místě platila.

Chtěla bych se zeptat ostatních: dá se Minijob aplikovat i na práci v ČR, pokud má člověk hlavní pracovní poměr v Německu a bydliště také? Pracuji v DE na poloviční úvazek a k tomu mám třetinový v ČR. V AOK mi řekli, že to je "bez problémů", ale můj český zaměstnavatel z toho asi bude mít šediny, už jenom kvůli přepočtu kurzu. Máte nějaké rady, jak se taková situace řeší? Formulář A1 mi opakovaně nedali, že prý ho nepotřebuji. A platit pojištění ve dvou zemích nelze. Budu vděčná za jakékoli rady,  díky!

Mno, tezko si predstavit, jak aplikovat na cesky system nemeckou smlouvu. Minijob v CR neexistuje. Maximalne dohoda o provedene praci s jednorazovou odmenou do 10.000 Kc, ovsem to je zcela jiny salek kavy. Mozna by to bylo predstavitelne, pokud bys v CR mela nemeckeho zamestnavatele, ktery by uplatnoval nemecke pracovni pravo. Ohledne zdravotniho pojisteni opravdu tapu, ale co se socialnich odvodu a dani tyce, teoreticky je muzes bez jakychkoliv problemu odvadet v obou statek. Tim ti pak v obou statech vznikaji i urcite naroky.
Zaznamenáno
Anadina



Karma: 1
Příspěvků: 23



« Odpověď #5 : Květen 25, 2016, 10:05:23 pm »

Díky za odpověď, ale to právě nejde: Člověk smí odvádět sociální a zdravotní jenom v jedné zemi EU. K tomu má dostat formulář A1, kde mu řeknou, ve které. Ten mi ale nedali s tím, že mám jednoznačně platit v Německu. Moje české příjmy tedy spadají - kromě daní - pod německý systém. Minijob jakožto první Nebenjob, kde se sociální a zdravotní neplatí, mi přišel jako nejjednodušší řešení - mám smlouvu o pracovní činnosti na méně než 10 000 měsíčně, tudíž to minijobu přesně odpovídá. Ale zaráží mě, že nikdo neví, jak tohle řešit, přitom to v EU musí být dost častý problém - v Německu všichni říkají, že to je v pohodě, že to zařídí zaměstnavatel, zatímco zaměstnavatel v Čechách nemá nejmenší tušení, co má dělat. Tak proto se ptám tady, kdyby měl někdo konkrétní zkušenost. Ještě jednou díky za všechny tipy!
Zaznamenáno
88barbie



Karma: -71
Příspěvků: 422


« Odpověď #6 : Červen 04, 2016, 04:56:03 am »

Díky za odpověď, ale to právě nejde: Člověk smí odvádět sociální a zdravotní jenom v jedné zemi EU. K tomu má dostat formulář A1, kde mu řeknou, ve které. Ten mi ale nedali s tím, že mám jednoznačně platit v Německu. Moje české příjmy tedy spadají - kromě daní - pod německý systém. Minijob jakožto první Nebenjob, kde se sociální a zdravotní neplatí, mi přišel jako nejjednodušší řešení - mám smlouvu o pracovní činnosti na méně než 10 000 měsíčně, tudíž to minijobu přesně odpovídá. Ale zaráží mě, že nikdo neví, jak tohle řešit, přitom to v EU musí být dost častý problém - v Německu všichni říkají, že to je v pohodě, že to zařídí zaměstnavatel, zatímco zaměstnavatel v Čechách nemá nejmenší tušení, co má dělat. Tak proto se ptám tady, kdyby měl někdo konkrétní zkušenost. Ještě jednou díky za všechny tipy!

Tak to máš poriadne zapeklité. Neviem, či má bjetka pravu s tým minijobom, že v Čechách neexistuje, ale na Slovensku úžasný Fico už dávno zrušil akúsi obdobu minijobu - dohodu. Človek musí byť prihlásený do zdravotnej, sociálnej, atď, aj ked len pár hodín niekde "píska" futbalový zápas. Na tvojom mieste nechám zamestnávateľa v Čechách, nech si to robí, ako chce. A neinformujem ich o práci
v Nemecku a naopak. Nech si to odvádzajú kludne aj dvojito, každý vo vlastnej krajine a nech o sebe nevedia.
« Poslední změna: Červen 04, 2016, 04:58:08 am od 88barbie » Zaznamenáno
Lenke



Karma: -19
Příspěvků: 909


« Odpověď #7 : Červen 05, 2016, 12:41:54 pm »

Co to je za hloupý příspěvek ?

Všechno má svoje pravidla.

Nebuď líná, a hledej v internetu, ptej se e-maily, nebo si na příslušná místa zavolej. Dvakrát třikrát, protože dneska jsou zmatky větší, ale pravidla jsou jasně daná.
Zaznamenáno
nanuk



Karma: -69
Příspěvků: 634


« Odpověď #8 : Červen 05, 2016, 01:28:19 pm »

Tak sa mi zdá,že rozkvitla jahoda na fóre,niekde tu v týchto príspevkoch mi zavoňala.
Zaznamenáno
viccoci



Karma: 0
Příspěvků: 1


« Odpověď #9 : Říjen 20, 2016, 09:32:22 pm »

Zdravím,
trochu oživím téma s novým dotazem... Mám HPP v CZ a plánuji Minijob v D. Zaměstnavatel v CZ za mě odvádí sociální, zdravotní i řeší daně. Co jsem vyzjistil, tak minijjob neřeší ani sociální, ani zdravotní, což by tedy asi nebyl problém když mi to platí zaměstnavatel v CZ... Ale jak je to se zdaněním těch max 450€/měsíc... Jak se řeší případná daň z příjmu?
Díky za případné odpovědi :-)
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #10 : Říjen 21, 2016, 08:30:03 am »

Dřív to bývalo tak, že za Minijob veškerou daň odváděl zaměstnavatel. To už se ale, jak se zdá, změnilo a celé je to komplikovanější.
Mimo jiné teď zaměstnavatel asi odvádí i příspěvek na zdravotní pojištění, což by mohla být jedna ze zajímavých položek: ty jsi zaměstnán a pojištěn v ČR a dvakrát ani pojištěn být nesmíš - z logiky věci by tedy v DE nikdo žádné zdravotní pojištění platit neměl.
Tady zdroje:
Body 2 a 3 tady: http://www.betanet.de/betanet/soziales_recht/Minijobs-Geringfuegige-Beschaeftigung-497.html
Nebo holt Gugele: https://www.google.de/search?hl=de&q=minijob+steuer+arbeitgeber&btnG=Suche&meta=&gws_rd=ssl
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Anadina



Karma: 1
Příspěvků: 23



« Odpověď #11 : Říjen 23, 2016, 10:13:00 pm »

Ahoj, co já vím, tak daně se platí vždycky v zemi, kde se peníze vydělávají, zatímco pojištění jen v místě bydliště (a to se řeší formulářem A1 - www.dvka.de). Jenže u Minijobu jde o souhrn různých příspěvků, včetně povinného úrazového pojištění atd. Zkus napsat mail na Bundesknappschaft, mně teda moc nepomohli, ale Tvůj případ bude asi docela častý. Víc info najdeš na www.minijob-zentrale.de, včetně kalkulačky příspěvků.

Já už tu svoji situaci řeším tři čtvrtě roku a snad se někam konečně dobírám. Byrokracii zdar!
Zaznamenáno
Lenke



Karma: -19
Příspěvků: 909


« Odpověď #12 : Říjen 24, 2016, 05:37:14 pm »

Zdravím,

vie mi niekto poradiť?
Priateľka si našla prácu na minijob (450€) ake povinnosti ma k úradom a ake poistenie si musí uzavrieť? Zdravotne, sociálne, atď.
Prípadne sa musí zahlásiť na centrale MiniJob Zentrale?
Vopred ďakujem za rady.

Martin
Pokud našla Minijob, tak koukejte šupajdit do Jobcenter, a přihlásit se, a to ještě ten měsíc, kdy s tím začala.
Ten za ni bude platit zdravotní pojištění ( a možná i to důchodové ). Ale každopádně nic nemusí platit z vlastní kapsy, zvlášť při tak směšném výdělku, a Jobcenter jí ještě nějakou tu eurokačku přidá.
Zaznamenáno
Lenke



Karma: -19
Příspěvků: 909


« Odpověď #13 : Říjen 24, 2016, 05:42:01 pm »

Zdravím,
trochu oživím téma s novým dotazem... Mám HPP v CZ a plánuji Minijob v D. Zaměstnavatel v CZ za mě odvádí sociální, zdravotní i řeší daně. Co jsem vyzjistil, tak minijjob neřeší ani sociální, ani zdravotní, což by tedy asi nebyl problém když mi to platí zaměstnavatel v CZ... Ale jak je to se zdaněním těch max 450€/měsíc... Jak se řeší případná daň z příjmu?
Díky za případné odpovědi :-)

Daň z příjmu řešíš / daňové přiznání podáváš | v té zemi, odkud máš větší příjem.
Za předpokladu, že máš vyšší příjmy v ČR, než je onen minijob v DE, podáváš daňové přiznání v ČR, a zahrneš do něj i minijob z Německa.

Pokud se mýlím, opravte mě, ale myslím si, že si to pamatuji dobře.
« Poslední změna: Říjen 24, 2016, 05:43:44 pm od Lenke » Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Mnichov.de © 2024

Stránka Čechů a Slováků o životě, práci a studiu v Mnichově - Německu. Užitečné články s aktuálními informacemi o životě, práci, studiu, kultuře, památkách, akcích v Mnichově i jinde v Německu. Diskuze, inzerce ubytování, práce i seznámení, galerie s fotkami, spolujízda z a do Mnichova. Vše co potřebujete vědět pokud se chystáte vycestovat a nebo přestěhovat do Mnichova - Německa.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München