Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Irsko | Kanada | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Zdravotní pojištění při studiu  (Přečteno 56982 krát)
Fanik



Karma: 0
Příspěvků: 14


« : Červen 29, 2015, 03:08:10 pm »

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak jste to řešili s pojištěním při studiu v Německu. Nechali jste si to české nebo jste přešli na německé (co se vyplatí víc?)? Co musím udělat, když si budu chtít nechat to české? Někde jsem  četl, že ho musím nechat uznat v Německu, ale kde a co k tomu potřebuji? Předem děkuji za odpověď Úsměv.
Zaznamenáno
bjetka



Karma: 20
Příspěvků: 118


« Odpověď #1 : Červen 29, 2015, 03:58:00 pm »

V CR uz bys mel mit evropskou karticku pojistence (za mych casu byly jeste ty mekke ruzove) s kterou tady pujdes na nejakou statni pojistovnu (AOK, TK...) a nechas si od nich na zaklade te ceske prukazky vystavit papir o tom, ze mas platne zdravotni pojisteni v Nemecku. Predpokladam, ze to potrebujes k zapisu ve skole. Vztahuje se to jen ale na nutne osetreni, na prevenci musis do CR.

Druha varianta je ta, ze se pojistis v Nemecku, u statni cca. 80 Euro/mesic. Mohl by tak tady vyuzivat zdravotni peci vcetne prevence. Placene vykony jsou ale o neco drazsi nez v CR. Vzhledem k tomu, ze nemuzes mit zdravotni pojisteni ve dvou a vice statech, musis se prvni odhlasit z ceske pojistovny. S patricnym potvrzenim o odhlaseni se pak muzes prihlasit v nemecke pojistovne, a to i zpetne. Takova je praxe aspon u TK.

Pokud moc po doktorech netrajdas, vyhodnejsi je varianta prvni, protoze te v CR do 25 let nic nestoji.
Zaznamenáno
Fanik



Karma: 0
Příspěvků: 14


« Odpověď #2 : Červen 29, 2015, 05:18:30 pm »

V CR uz bys mel mit evropskou karticku pojistence (za mych casu byly jeste ty mekke ruzove) s kterou tady pujdes na nejakou statni pojistovnu (AOK, TK...) a nechas si od nich na zaklade te ceske prukazky vystavit papir o tom, ze mas platne zdravotni pojisteni v Nemecku. Predpokladam, ze to potrebujes k zapisu ve skole. Vztahuje se to jen ale na nutne osetreni, na prevenci musis do CR.

Druha varianta je ta, ze se pojistis v Nemecku, u statni cca. 80 Euro/mesic. Mohl by tak tady vyuzivat zdravotni peci vcetne prevence. Placene vykony jsou ale o neco drazsi nez v CR. Vzhledem k tomu, ze nemuzes mit zdravotni pojisteni ve dvou a vice statech, musis se prvni odhlasit z ceske pojistovny. S patricnym potvrzenim o odhlaseni se pak muzes prihlasit v nemecke pojistovne, a to i zpetne. Takova je praxe aspon u TK.

Pokud moc po doktorech netrajdas, vyhodnejsi je varianta prvni, protoze te v CR do 25 let nic nestoji.

Děkuji za odpověď Úsměv, takže stačí předložit tu evropskou kartu a jiné dokumenty nepotřebuji? Ano, potřebuju to na imatrikulaci. Nevíte, jestli se dá v ČR nějak připojistit, aby byla zahrnuta i ta preventivní péče?
Zaznamenáno
bjetka



Karma: 20
Příspěvků: 118


« Odpověď #3 : Červen 29, 2015, 07:32:03 pm »

Mne tehdy stacila ta evropska prukazka. Tady v IKK jsem jim vysvetlila, ze kvuli studiu potrebuju potvrzeni, ze mam platne pojisteni na uzemi Nemecka. Vystavili mi sice oficialni papir, ale fakt ciste s jednou vetou ve smyslu "Timto potvrzujeme, ze pani blablabla ma platne zdravotni pojisteni..." Nic vic. Ale univerzita i zamestnavatele si s tim vystacili.

S pripojistenim nemam zkusenost, ale mam dojem, ze moje kamaradky se pripojistovaly spis u nemecke pojistovny nez u te ceske. Eventualne se zeptat v jedne i druhe pojistovne.
Zaznamenáno
Hair



Karma: -158
Příspěvků: 741



« Odpověď #4 : Červen 29, 2015, 07:48:05 pm »

Podle mych zkusenosti to funguje dneska uz tak, ze ani na tu nemeckou zdravotni pojistovnu chodit nemusis. Mas ceskou karticku Evropskeho zdravotniho pojisteni, tj. plato to pro Evropu, s ni se prokazujes u jakehokoliv lekare - vsichni si s tim uz vi rady, takze ji v pohode prijmou a sami pak ucet poslou na nemeckou zdrav. pojistovnu, ktera si to preuctuje s ceskou, aniz bys o tom vedel.
A i ve skole nebo v zamestnani (brigady) to staci.
Mluvim o zkusenosti sveho syna, ktery to tak pri studiu mel.
Samozrejme plati, co psala bjetka, je to pouze pro nutna osetreni, tj. kdyz dostanes anginu, kdyz si vyvrtnes kotnik pri sportu atd... Nejde s tim chodit na preventivni prohlidky, nejde s tim chodit k ocnimu napriklad pro predpis na nove bryle atd...
Jinak samozrejme nejake pripojisteni, ale myslim, ze je to zbytecne, samozrejme pokud nedelas nejaky adrenalinovy sport nebo neco nebezpecneho. Ale i tak bys mel mit nutne osetreni v ramci ceske karticky Evropskeho zdrav. poj. zajisteno.
« Poslední změna: Červen 29, 2015, 07:57:29 pm od Hair » Zaznamenáno
bjetka



Karma: 20
Příspěvků: 118


« Odpověď #5 : Červen 29, 2015, 08:26:52 pm »

Podle mych zkusenosti to funguje dneska uz tak, ze ani na tu nemeckou zdravotni pojistovnu chodit nemusis. Mas ceskou karticku Evropskeho zdravotniho pojisteni, tj. plato to pro Evropu, s ni se prokazujes u jakehokoliv lekare - vsichni si s tim uz vi rady, takze ji v pohode prijmou a sami pak ucet poslou na nemeckou zdrav. pojistovnu, ktera si to preuctuje s ceskou, aniz bys o tom vedel.
A i ve skole nebo v zamestnani (brigady) to staci.
Mluvim o zkusenosti sveho syna, ktery to tak pri studiu mel.
Samozrejme plati, co psala bjetka, je to pouze pro nutna osetreni, tj. kdyz dostanes anginu, kdyz si vyvrtnes kotnik pri sportu atd... Nejde s tim chodit na preventivni prohlidky, nejde s tim chodit k ocnimu napriklad pro predpis na nove bryle atd...
Jinak samozrejme nejake pripojisteni, ale myslim, ze je to zbytecne, samozrejme pokud nedelas nejaky adrenalinovy sport nebo neco nebezpecneho. Ale i tak bys mel mit nutne osetreni v ramci ceske karticky Evropskeho zdrav. poj. zajisteno.


Jde o to, ze nemecka univerzita od zahranicnich studentu vyzaduje potvrzeni o platnem zdravotnim pojisteni. Teoreticky je mozne, ze uz si trochu rozsirili obzory, kdyz jsem se ale hlasila ke studiu, CR uz byla v EU, na te karte bylo logo EU, ale urednikum to tehdy proste nestacilo.
Zaznamenáno
Hair



Karma: -158
Příspěvků: 741



« Odpověď #6 : Červen 29, 2015, 08:33:04 pm »

jo, ja vim, proto jsem to psala - ty jsi rikala, ze jsi mela tenkrat jeste tu ruzovou, papirovou karticku.... Nas kluk mel uz tu, kterou vydavaji zdravotni pojistovny posledni roky, a ta jim stacila, nic dalsiho po nem nechteli...  Takze na Uni se to uz mozna taky naucili, ze existuje jakysi evropsky prukaz  Mrknutí
Zaznamenáno
bjetka



Karma: 20
Příspěvků: 118


« Odpověď #7 : Červen 29, 2015, 08:42:48 pm »

jo, ja vim, proto jsem to psala - ty jsi rikala, ze jsi mela tenkrat jeste tu ruzovou, papirovou karticku.... Nas kluk mel uz tu, kterou vydavaji zdravotni pojistovny posledni roky, a ta jim stacila, nic dalsiho po nem nechteli...  Takze na Uni se to uz mozna taky naucili, ze existuje jakysi evropsky prukaz  Mrknutí

Tak se opravuju: ano, mela jsem jako tehdy vsichni pojistenci tu ruzovou (nebo modrou), kazdopadne bez loga EU a na pozadani mi tehdy ve VZP vysostne vystavili tu evropskou. S tou si ale tehdy nemecka univerzita nezaradila. Byrokracie na univerzitach je zrovna tak tristni jako vsude jinde, ale mozna uz prece jen pokrocili a vystaci si s tou kartou Mrknutí
Zaznamenáno
Fanik



Karma: 0
Příspěvků: 14


« Odpověď #8 : Červen 30, 2015, 11:55:28 am »

Děkuji všem za odpověď Úsměv. Takže už nemusím jít na německou pojišťovnu? To je super Smích. Akorát jsem se někde dočetl, že musím předložit vzp nějaký potvrzení od ministerstva školství o tom, že je moje studium v DE rovnocenné tomu v ČR. Jinak si ho budu muset platit. Nemá s tím někdo zkušenosti? :/
Zaznamenáno
bajinka2016



Karma: -3
Příspěvků: 98


« Odpověď #9 : Červenec 01, 2015, 07:37:54 am »

Nemám skúsenosti s výškou, ale kým som bola na začiatku poistená len na Slovensku, nemeckí lekári nemali najmenší problém s mojou europskou kartičkou poistenca. Slovenské poisťovne to dnes už robia tak, že na jednej strane máš poisteneckú kartičku slovenskej poisťovne, na druhej strane je europsky preukaz poistenca, ktorý by hádam aj univerzita mala uznať ... takže im skús ukázať tvoju europskú kartičku ...
(Ttipujem, že české poisťovne to nebudú mať inak, ako tie slovenské)

Pravda je ale, čo ti písali už iní, nemôžeš s tým chodiť na žiadne preventívne prehliadky, ani preočkovanie a podobne ... 
Zaznamenáno
bjetka



Karma: 20
Příspěvků: 118


« Odpověď #10 : Červenec 01, 2015, 05:52:51 pm »

Děkuji všem za odpověď Úsměv. Takže už nemusím jít na německou pojišťovnu? To je super Smích. Akorát jsem se někde dočetl, že musím předložit vzp nějaký potvrzení od ministerstva školství o tom, že je moje studium v DE rovnocenné tomu v ČR. Jinak si ho budu muset platit. Nemá s tím někdo zkušenosti? :/

Ja jsem tehdy byla na LMU ve Studentenkanzlei, tam mi vystavili potvzeni o studiu adresovane primo ceskemu MSMT. Tehdy to dal vyrizovali rodice, mam pocit, ze preklad k tomu po nich nikdo nechtel. Jinak ciste teoreticky by pak mohlo stacit potvzeni o studiu, ktere dostanes hned u zapisu. LMU vede tzv. Studienpapiere, coz jsou potvzeni pro vsechny mozne ucely, plus mas jako student neco jako online ucet a na nem vsechna ta potvzeni jako pdf.

Mj. VZP po celou dobu studia zadne papiry, o tom, ze jeste studuju, nechtela, jen na zacatku.
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #11 : Červenec 01, 2015, 07:28:05 pm »

Nemám skúsenosti s výškou, ale kým som bola na začiatku poistená len na Slovensku, nemeckí lekári nemali najmenší problém s mojou europskou kartičkou poistenca. Slovenské poisťovne to dnes už robia tak, že na jednej strane máš poisteneckú kartičku slovenskej poisťovne, na druhej strane je europsky preukaz poistenca, ktorý by hádam aj univerzita mala uznať ... takže im skús ukázať tvoju europskú kartičku ...
(Ttipujem, že české poisťovne to nebudú mať inak, ako tie slovenské)

Pravda je ale, čo ti písali už iní, nemôžeš s tým chodiť na žiadne preventívne prehliadky, ani preočkovanie a podobne ...  

Na Slovensku mozna, v ČR rozhodne NE !

Moje dve starsi dcery studuji (19/20) a je uplne jedno jestli v ČR, VB, nebo DE nebo jinde...
Kdyby nedali potvrzeni o studiu na svoji pojišťovnu,  od 1.9.  SE STANOU DLUZNIKY ! sve pojišťovny v ČR.

Tedy potvrzuji slova Bjetky.
Je nutne odevzdat to potvrzeni o studiu a pak funguje i CZ karticka.
Jinak CZ karticku lze pouzit v nutnych pripadech jako turista apod. jinak ne...
Ted me doplnili dcery, ze pak musi dodat ukonceni studia, nebo start noveho aby to fungovalo takhle dal Úsměv
« Poslední změna: Červenec 01, 2015, 08:47:01 pm od jirike » Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Mnichov.de © 2024

Stránka Čechů a Slováků o životě, práci a studiu v Mnichově - Německu. Užitečné články s aktuálními informacemi o životě, práci, studiu, kultuře, památkách, akcích v Mnichově i jinde v Německu. Diskuze, inzerce ubytování, práce i seznámení, galerie s fotkami, spolujízda z a do Mnichova. Vše co potřebujete vědět pokud se chystáte vycestovat a nebo přestěhovat do Mnichova - Německa.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München