Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Irsko | Kanada | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1] 2 3 4 5   Dolů
 
Autor Téma: Kirchensteuer  (Přečteno 350629 krát)
IvanaB



Karma: -3
Příspěvků: 9


« : Květen 18, 2015, 07:31:50 pm »

Ahojte,
nemáte niekto skúsenosti ako je to s nemeckými úradmi, čo sa týka cirkevnej dane? Z meldeamtu mi prišiel list, v ktorom sa ma pýtajú, či som pokrstená, resp. či som vystúpila z cirkvi.
Je možné, že by si nemecký úrad overoval, či krstená som alebo nie ? Nemáte s tým niekto skúsenosť ? ĎAKUJEM Úsměv
Zaznamenáno
bjetka



Karma: 20
Příspěvků: 118


« Odpověď #1 : Květen 18, 2015, 08:36:38 pm »

Z tveho dotazu neprimo vyzniva, ze cirkevni dan platit nechces. V tom pripade - at uz jsi pokrstena nebo ne - tvrd, ze pokrstena nejsi. Podle me, pokud na to zdejsi cirkev nenasazuje nejaky katolicky BND, nema stat moc moznosti dopatrat se skutecnosti, neb prislusnost k nabozenstvi je v CR a SR ciste osobni zalezitost.
Nejsem si jista, jestli se me na to nekdo ptal, kdyz jsem si zadala o LSK, ale urcite jsem nikde nic dokazovat nemusela.

Otazkou je samozrejme, kdybys v Nemecku chtela mit deti a nechat je tady pokrtit, tak uz to bude lehce podezrele.
Zaznamenáno
IvanaB



Karma: -3
Příspěvků: 9


« Odpověď #2 : Květen 18, 2015, 08:45:56 pm »

 Ďakujem za názor... deti sa dajú pokrstiť samozrejme aj na SK Úsměv
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #3 : Květen 18, 2015, 10:00:15 pm »

len moj nazor - bez zaruky Mrknutí

nikto Ta podla mna nebude kontrolovat ani spehovat ci chodis do kostola alebo nie
aj pri tej otazke ci si pokrstena sa jedna - opat podla mna - o DOBROVOLNY udaj, ktory nebude urad skumat ci je pravdivy
ak povies ano - budes mat v "danovych udajoch" ze chces odvadzat aj "Kirchensteuer"
ak povies nie - dan odvadzat nebudes

ale nikdy som nepocul o pripade, ze by niekto zistoval ci niekto je prislusnikom cirkvi ci nie

inak uradne stranky k tejto problematike su tu, ale neviem, ci tam je zodpovedane co hladas ;-)
http://www.bzst.de/DE/Steuern_National/Kirchensteuer/Fragen_und_Antworten/Buerger/faq_buerger_node.html
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #4 : Květen 18, 2015, 10:01:26 pm »

doplnenie hore - ci niekto NAOZAJ prislusnikom cirkvi je alebo nie
Zaznamenáno
SpeCZialized



Karma: -27
Příspěvků: 328



« Odpověď #5 : Květen 19, 2015, 06:55:12 am »

Od kolegu vim, ze spousta nemcu tuhle dan odhlasuje - kvuli fin. narokum.
Nemelo by to byt o tom jestli jsi pokrtena (to si sama nevyberes) ale jestli si verici a navstevujes kostely.

Kdyz reknes ne, nechci platit tuhle dan nic se nedeje.
A propo, pokud jde o nejaky formular nemusis na nej odpovidat  ;-)
Zaznamenáno
IvanaB



Karma: -3
Příspěvků: 9


« Odpověď #6 : Květen 19, 2015, 03:24:35 pm »

Ďakujem všetkým za názory. Samozrejme som problematiku trochu "preštudovala". Ide o to, ze verieca som, ale pokiaľ by som uviedla, že som v nejakej cirkvi a nechcela platiť dane, z cirkvi by som oficiálne musela vystúpiť.  Čo by samozrejme platilo aj na Slovensku. Príde mi to divné, aby sa viera viazala na finančný atribút- pokiaľ by bol dobrovoľný - ok, ale toto nie.
Zaznamenáno
nanuk



Karma: -69
Příspěvků: 634


« Odpověď #7 : Květen 19, 2015, 04:11:57 pm »

Takto vyzerá v praxi odluka cirkvi od štátu.Na Slovensku veľa ľudí ani netuší,čo by to znamenalo.Už bolo viac iniciatívnych ľudí,ktorí to chceli,ale nepovedali všetko,čo to potom obnáša.
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #8 : Květen 19, 2015, 04:50:25 pm »

Ivana - iste, dobrovolne financovanie cirkvi by bolo najlepsie riesenie, ale vies si asi predstavit, kolko ludi by na SK platilo "dobrovolne" na fararov
aj v Nemecku sa pocet takych ludi zmensuje, na SK by to asi smerovalo k nule

alebo nech farari za svoje sluzby vyberaju "trhove" poplatky teda za krsty sobase atd. tolko aby ich to uzivilo ... cenu nech urci trh
Zaznamenáno
IvanaB



Karma: -3
Příspěvků: 9


« Odpověď #9 : Květen 19, 2015, 06:00:04 pm »

Je mi jasne , že pokiaľ by takýto systém prišiel na Slovensko, tých ochotných by sa nenašlo veľa a taktisto by sa ľudia pohoršovali.  Skôr ma na tom zarazilo to, že ak príslušník cirkvi túto daň platiť nechce, sankciou je vystúpenie z cirkvi. Čiže ak si kresťan, musíš platiť. Je mi jasné, že každá strana má svoju pravdu, ale v takomto podaní mi to už príde choré trochu.
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #10 : Květen 19, 2015, 06:04:54 pm »

Ivana - este ma napadlo:
pises "Príde mi to divné, aby sa viera viazala na finančný atribút"

no pride ti to sice divne, ale Ty sama ju viazes

viazes napr. vieru v boha na krstenie dietata, teda sluzbu, ktora nieco financne stoji (teda aspon neviem o fararovi, ktory by svoju cinnost vykonaval zadarmo a este aj zo svojich penazi platil za budovu kde ju prevadzkuje, energie, dane, poplatky vodne/stocne atd.

"dobrovolny poplatok" sice znie dobre, vsak nech si ho teda veriaci odsuhlasia - v Nemecku si ho v podstate odsuhlasili tym, ze budu dobrovolne platit iste percento zo mzdy, cirkevnu dan

dost velky problem je v tom, ze nestaci nejaky "jednorazovy" poplatok kedze farara sice nepotrebujes stale, ale kedze nikdy dopredu presne nevies kedy a kolko ho budes potrebovat, tak ho musis platit stale, podobne ako policajta ci uradnika


ale podla mna ja riesenie lahke - staci ked sa veriaci zrieknu tej vazby "viera - sluzby, ktore stoja peniaze" a nebudu musiet nic platit

alebo si myslis ze je dobre a spravne, ked sa im na tieto sluzby sklada cela spolocnost, teda aj ludia, co tie sluzby nikdy nevyuzivaju?
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #11 : Květen 19, 2015, 06:09:23 pm »

Ivana -- no chore Ti to prist moze, ale to predsa veriacim nenariadil nikto z inej galaxie, ale rozhodli si to tak sami a sice ked vo volbach zvolili strany, ktore zavedenie takejto cirkevnej dane zaviedli ...

bolo to teda dobrovolne rozhodnutie danej spolocnosti veriacich, ze to tak chcu ... to mas ako napr. v golfovom klube, clenovia rozhodli o tom ze sa tam bude platit clenske, tak musia platit aj ti co prisli neskor

alebo sa ich teda najde dost takych co nechcu platit clenske a vymyslia iny sposob financovania klubu. podla mna by ale bolo nespravodlive, kebyze nutia celu spolocnost aby im ich zabavu financovala
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #12 : Květen 19, 2015, 06:11:46 pm »

v buducnosti nikto nebrani veriacim v D zvolit stranu, ktora bude mat v programe zrusenie cirkevnej dane.
mozno aj k tomu pride, ked uz bude malo platcov. potom vyvstane otazka, ako financovat fararov, budovy atd.
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #13 : Květen 19, 2015, 06:24:03 pm »

ale Tvoje rozhorcenie chapem, kedysi a este asi aj teraz sa na Sk berie ako "normalne" ze na sluzby fararom sa sklada cela spolocnost, teda aj ti, co ich nevyuzivaju ... a clovek v podstate ani nevie, kolko z jeho dani je "cirkevna dan" cize sa mu zda ze je to ok

tu v D je ta cirkevna dan uz ciselne vyjadrena konkretne takze zrazu nastane "problem", lebo je moznost, neplatit ju ;-)
Zaznamenáno
IvanaB



Karma: -3
Příspěvků: 9


« Odpověď #14 : Květen 19, 2015, 07:30:44 pm »

Neda sa to u mňa nazvať práve rozhorčením Úsměv chápem, princíp" patríš do komunity, podieľaj sa na jej výdavkoch a službách" je správny. Aj u nás je samozrejme cirkev platená z daní, ale ako píšeš, nikto nevie presne akú sumu jej odvádza, je to obligatórne "nariadené" tak to nikto nerieši. Keď sa už jedná o tie poplatky farárom- to je kapitola sama o sebe.
Myslím, že túto tému je tažko rozoberať, dá sa na ňu pozerať z rôznych uhlov pohľadu.
Na druhej strane nie je katolík ako katolík- narážam na "využívanie" spomínaných služieb. U niekoho to krstom "končí", avšak s ohľadom na tradíciu byť katolíkom je nepredstavitelné napríklad v rodine aby vystúpil z cirkvi. Je to len príklad ale zo života. Síce to nemá spoločné nič so systémom samotným, ide skôr o subjektívnu stránku problému, ale vtedy problém nastáva.

Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4 5   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Mnichov.de © 2024

Stránka Čechů a Slováků o životě, práci a studiu v Mnichově - Německu. Užitečné články s aktuálními informacemi o životě, práci, studiu, kultuře, památkách, akcích v Mnichově i jinde v Německu. Diskuze, inzerce ubytování, práce i seznámení, galerie s fotkami, spolujízda z a do Mnichova. Vše co potřebujete vědět pokud se chystáte vycestovat a nebo přestěhovat do Mnichova - Německa.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München