Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Irsko | Kanada | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: 1 [2] 3   Dolů
 
Autor Téma: bez práce v de. a pojištěni  (Přečteno 198026 krát)
zzuzulikz



Karma: -1
Příspěvků: 27


« Odpověď #15 : Duben 18, 2015, 01:08:23 pm »

ok a ještě jeden dotaz... abych se zaregistrovala k zubaři třeba v de.. musím tu pracovat a odvadet daně... je to tak spravne... že ano..
Zaznamenáno
jahoda2010



Karma: 11
Příspěvků: 1228



« Odpověď #16 : Duben 18, 2015, 01:12:01 pm »

blbost, môžeš ísť cez české poistenie a nemusíš sa "registrovať", môžeš si zubára vybrať, keď sa ti nepáči, môžeš prejsť k inému, napr. ja to bežne robím, kedže som večne nespokojná, ale to je už iná téma Úsměv
Zaznamenáno
zzuzulikz



Karma: -1
Příspěvků: 27


« Odpověď #17 : Duben 18, 2015, 01:13:22 pm »

jahoda děkuji
 to už mám napsáno od přítele...Já chci stejně delat servírku takže už stoho duvodu se musím pořádně naučit co nejdřív jazyk... to co potřebuji na place jsem se tez naučila jen na place v restauraci.. doted jsem pracovala v restauraci kam chodí 70 procent nemcu,ale ti chápou , že jsou v čechách a jsou rádi že si z obsluhou rozumí... s takovou němčinou bych jako kellnerin v německu neuspěla:-D
Ale někde ZAČÍT MUSÍM.... takže pokojská je jasná
Zaznamenáno
zzuzulikz



Karma: -1
Příspěvků: 27


« Odpověď #18 : Duben 18, 2015, 01:15:14 pm »

blbost, môžeš ísť cez české poistenie a nemusíš sa "registrovať", môžeš si zubára vybrať, keď sa ti nepáči, môžeš prejsť k inému, napr. ja to bežne robím, kedže som večne nespokojná, ale to je už iná téma Úsměv
¨

Muj přítel má totiž super zubaře,ale jen netuším jak by to fungovalo... no předpokládám že by mne tam musel vzit za ručičku a vše překládat:-DD komedie.. no dík za radu, řeknu mu at mu zavolá a zeptá se co a jak:-))
Zaznamenáno
zzuzulikz



Karma: -1
Příspěvků: 27


« Odpověď #19 : Duben 18, 2015, 01:21:13 pm »

a nefunguje to treba tak že když jsem v nemecku přihlášená že tu bydlím dele jak 3 mesíce,ale pracuji v čechách že když se příhlásím na nemecký pracák tak mi budou platit naké zakladní zdravotní pojištění?.
 to jsem se zase dočetla nekde na netu.. no skusíme to s přítelem obvolat...
Zaznamenáno
jahoda2010



Karma: 11
Příspěvků: 1228



« Odpověď #20 : Duben 18, 2015, 01:31:23 pm »

To funguje v prípade, že si doteraz pracovala v Čechách, splníš podmienky na dostanie podpory v nezamestnanosti (na Slovensku buď dostaneš výpoved, alebo obojstranou dohodou), prihlásiš sa v Čechách na pracák, ale povieš, že chceš ísť hľadať prácu do Nemecka a ak máš uznanú podporu ž českého pracáku, tú ti musia preplatiť aj, keď si v Nemecku, ale musíš byť zároveň registrovaná na nemeckom pracovnom úrade, tam dojsť s formulárom, ktorý ti dali na českom pracáku a registrovať sa ... samozrejme, musíš naplno "spolupracovať" pri hľadaní práce, to jesť máš stretnutie s Betreuerin, povieš jej, čo by si chcela asi robiť a ona ti bude pravidelne posielať ponuky z pracovného úradu, na ktoré sa musíš hlásiť ...

Takto to funguje, to je asi TO, čo myslíš, tipujem
Zaznamenáno
bjetka



Karma: 20
Příspěvků: 118


« Odpověď #21 : Duben 18, 2015, 01:53:58 pm »

Pokud tu chces chodit v zubari nejen v pripade nutne pece, musis to nejdriv vyresit s ceskou pojistovnou. Viz. dotaz k praktickemu lekari. 
Zdravotnipojisteni za tebe nikdy neplati zamestnavatel v plne vysi. Plati polovinu z celkove castky, ktera se strhava z tveho platu. Stat by jej za tebe platil v pripade nezamestnanosti...zda bys mela narok na podporu, je druha vec. Kazdopadne pokud si rikate, ze svatba je komplikovana, protoze pritel je Nemec, mne se to z tohoto hlediska pres vsechno papapirovani jevi jako postup nejsnazsi...


Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #22 : Duben 18, 2015, 03:33:33 pm »

Presne tak jak rika Bjetka.

Jahoda Te celou dobu dost slusne nabada k necemu, co mozna jde na Slovensku, nebo Nemecku, ALE v ČR v ZADNEM PRIPADE !!!

Vsichni maji EU prukazku pojistence ale nejmene ta ceska Te opravnuje POUZE ! neokladnym a nalehavym pripadum... Pak musis supem zpet do ČR. ..
Coz je dost neprakticke a riskantní. ..

Zadna ceska pojistovna Ti nebude platit jen tak 3x-5x drazsi ukony, jen pro Tve krasne oči Mrknutí

Pro tyto ucely a Tvoje potreby, je zcela jina karticka viz to co jsem psal na zacatku a to co psala KackaK...
Ta prukazka je JINA a musis splnit urcite podminky aby jsi ji dostala a mohla fungovat na CZ pojisteni v Nemecku.
Coz ale tehotenstvi s pritelem pracujicim v Nemecku je Mrknutí

blbost, môžeš ísť cez české poistenie a nemusíš sa "registrovať", môžeš si zubára vybrať, keď sa ti nepáči, môžeš prejsť k inému....

Jahodo tohle je s klasickou ceskou EU kartickou nesmysl...
Zaznamenáno
jahoda2010



Karma: 11
Příspěvků: 1228



« Odpověď #23 : Duben 18, 2015, 03:35:40 pm »

Na svadbu v Nemecku potrebuje mať do nemčiny úradne overeným prekladateľom preložené tieto dokumenty (aspoň tak platí pre Slovákov):

1. rodný list
2. potvrdenie o prihlásení k pobytu
3. niečo ako papier, že som schopná sa vydávať, u nás sa podpisuje ako notársky overená forma čestného prihlásenia

To všetko sme si zistili na slovenskom konzuláte vo Viedni, papiere boli preložené za chvílu, č. 3 sa vybavilo na konzuláte, vo Viedni na Rathaus sa dohodol termín svadby a išlo sa.
Nič komplikované, ak človek chce, stačia mu dvaja svedkovia, obliecť sa slušne, vo Viedni ponúkajú aj možnosť bez nejakých obkecávačiek, v štýle: váženy, XY, beriete si tu prítomnú na ženu a opačne, povieš "ja" a už ste zobratí.
Potom na Slovensku dať preložit Hochzeitsurkunde do slovenčiny, s tým na osobitnú matriku, na základe toho dostanem špeciálny sobášny list v slovenčine a hups sa meniť občiansky a zvyšné dokumenty (TO posledné treba aj, keby som sa vydávala na Slovensku)

Možno som jeden alebo dva papiere zabudla, ale mne to nepríde nič zložité, ak človek naozaj "chce", nechápem napr. ak sa kamoška už asi 2 roky vyhovára, žeby si toho svojho chcela aj "zobrať", ale "nemá čas" (a pritom si nájde čas na všetko iné možné ostatné, čo možno ani nie je treba), ja to vidím tak, že si ho zobrať nechce.

Takže ak niekto povie, že ano, nechceme sa ešte zobrať, chceme si to najprv vyskúsať pod jednou strechou, to ja pokladám za veľmi rozumné, ale keď mi niekto už  2 roky hovorí, že vybaviť papiere na svadbu je komplikované a preto sa nemôžu zobrať, tak u mňa to znamená asi toľko, že sa brať nechcú ... (to teraz vzťahujem skôr na tú kamošku, nemyslím teraz zuzulika)
« Poslední změna: Duben 18, 2015, 04:12:58 pm od jahoda2010 » Zaznamenáno
jahoda2010



Karma: 11
Příspěvků: 1228



« Odpověď #24 : Duben 18, 2015, 03:37:56 pm »

Pozri jirike, ja som to mala cez EU kartičku zo Slovenska asi len 3 mesiacea šlo to, naliehavé prípady poisťovňa preplatila a mne sa teda zdá, že zuzulíkovi ide skôr o to prvoplánové riešenie, a v tom zmysle bola podaná aj moja odpoveď a nie ako univerzálny návod, ako žiť a fungovať v Nemecku
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #25 : Duben 18, 2015, 03:52:41 pm »

Pozri jirike, ja som to mala cez EU kartičku zo Slovenska asi len 3 mesiacea šlo to, naliehavé prípady poisťovňa preplatila a mne sa teda zdá, že zuzulíkovi ide skôr o to prvoplánové riešenie, a v tom zmysle bola podaná aj moja odpoveď a nie ako univerzálny návod, ako žiť a fungovať v Nemecku

Ale Zuzulikz uz tady zije pul roku a tu ,, jinou karticku " mela mit uz davno...
Ta ,, jina karticka " prave pro tyhle ucely slouží...
Fungovat i treba jen na kratkou chvili na svoji ceskou a v tom pripade jen jako turista je dost velke riziko...
Jednoho krasneho dne tam donese prihlaseni k pobytu a ejhle, vy uz tam bydlite takhle dlouho Co???
A kdopak to bude platit ??

Klasicka karticka je pouzitelna na dovoleny, kdyz si v Alpach zlames nohu na lyzich a i tak je dobry mit jeste pripojisteni a hrozi uhrady v hotovsti...

S ,,jinou"  kartickou opravnujici cerpani peče v ČR i Nemecku je to vsechno egaaal...
A pak plati i stehovani k jinemu lékaři a jine vyhody bez uhrad...

Casy se meni, systemy se propojuji, uredniho simla neni radno podceňovat Mrknutí
Zaznamenáno
jahoda2010



Karma: 11
Příspěvků: 1228



« Odpověď #26 : Duben 18, 2015, 04:11:09 pm »

jirike však ja netvrdím, že nemáš pravdu.
Máš recht v tom, že ak tu zuzulík už istý čas žije, zjavne čosi zanedbala.
Tak si môže samoplatiť v nemeckej poistovni 150 eur mesacne.
Mne osobne príde ale výhodnejšie (finančne) snažiť sa čo najskôr zamestnať,
v oblasti, v ktorej robiť chce, je dosť ponúk, tak len ísť za tým ... a medzitým pilovať nemčinu
« Poslední změna: Duben 18, 2015, 04:13:34 pm od jahoda2010 » Zaznamenáno
zzuzulikz



Karma: -1
Příspěvků: 27


« Odpověď #27 : Duben 18, 2015, 06:10:50 pm »

tak toto je pro mne novinka... bydlíme tu od května. od června tu mam bydlište nahlasene na uradech.a pocel dobu az doted jsem pracovala v čr... tam jsem dojizdela a zdravotni a socialni mi platil normálne zamestnanec... to je pro mne novinka že potřebuji jinou karticku.. mužete mi to nekdo specifikovat.
chci mit všechno vpořádku...
Zaznamenáno
zzuzulikz



Karma: -1
Příspěvků: 27


« Odpověď #28 : Duben 18, 2015, 06:13:31 pm »

a hlavne netusim kam se obratit:... asi na vzp pojistovnu zajit :-)
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #29 : Duben 18, 2015, 06:55:37 pm »

Tady je to specifikovane od Kacky  Úsměv


Píši, jak to dopadlo se zdravotní pojišťovnou, třeba to někomu pomůže  Úsměv
První jsem si teda vyřídila povolení k pobytu v Německu. Nájemní smlouvu jsem vzala s sebou - a skutečně se mne paní ptala, zda jí mám. Vše proběhlo bez problémů.
Potom jsem si zašla v Čechách na pobočku VZP, kde jsem nahlásila, že pracuji v Čechách, ale bydlím v Německu a že požaduji formulář abych měla nárok na zdravotní péči v obou státech. Vyplnila jsem s ní papír a okopírovala si moje potvrzení o pobytu v DE.
Potom mi sdělila, že papír odešle ke zpracování a že se mi ozve. Tak jsem čekala asi 3 týdny a volala mi, že formulář odeslali na pobočku AOK v Mnichově a že mám čekat na jejich vyjádření.
Sice to trvalo něco přes měsíc, ale dorazil mi na německou adresu dopis, odpověděla jsem, co požaduji a zaslala fotografii poštou. Nikam osobně jsem už nemusela. Potom mi přišla zdravotní kartička od AOK.
Jen to trvalo celkem 2 měsíce.

Cele tema zde:

http://www.mnichov.de/forum/index.php?topic=16569.0
« Poslední změna: Duben 18, 2015, 07:00:06 pm od jirike » Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Mnichov.de © 2024

Stránka Čechů a Slováků o životě, práci a studiu v Mnichově - Německu. Užitečné články s aktuálními informacemi o životě, práci, studiu, kultuře, památkách, akcích v Mnichově i jinde v Německu. Diskuze, inzerce ubytování, práce i seznámení, galerie s fotkami, spolujízda z a do Mnichova. Vše co potřebujete vědět pokud se chystáte vycestovat a nebo přestěhovat do Mnichova - Německa.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München