Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Irsko | Kanada | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Těhotenství a porod  (Přečteno 64368 krát)
elenn27



Karma: 0
Příspěvků: 1


« : Duben 17, 2015, 01:06:16 pm »

Dobrý den,

chtěla bych Vás požádat o radu. Moje situace se má takto: v listopadu 2014 jsem ukončila pracovní poměr v České republice a od té doby si platím zdravotní pojištění jakožto OSVČ.

Můj přítel je zaměstnaný v Německu, má tedy německou zdravotní pojišťovnu a pojištění za něj platí zaměstnavatel.

Já jsem za ním nedávno přijela s tím, že se naučím jazyk a najdu si zde také zaměstnání.. Situace se nám zkomplikovala ve chvíli, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná.

Nechci se kvůli tomu vracet zpět do Čech, chtěla bych raději porodit tady v Německu, ale vůbec netuším, co teď musím dělat, kam jít, co zařídit..nemám tady ještě ani pojišťovnu, zatím jsem tady ani nepracovala.. budu mít vůbec nárok na mateřskou...?jednoduše Vás žádám o radu, jak nadále postupovat. Díky moc..Elen
Zaznamenáno
David
Zakladatel

*

Karma: 45
Příspěvků: 2556


:)


WWW
« Odpověď #1 : Duben 17, 2015, 05:23:31 pm »

Vše se vypočítává z posledního platu v Německu
http://www.germany.cz/mkportal/modules/wiki/index.php/Mateřská_a_porodné_v_Německu

http://www.germany.cz/mkportal/modules/wiki/index.php/Přídavky_na_děti_a_rodičovská_v_Německu
« Poslední změna: Duben 17, 2015, 05:26:13 pm od David » Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #2 : Duben 17, 2015, 06:20:55 pm »

http://www.mnichov.de/forum/index.php?topic=16569.0

Cely postup a proces od A do Z popsala krásně KackaK v temer shodne situaci.
Psat to cele znova... kdyz se staci podivat do podobnych temat...
Nelze odpovedet jednoduse, je to cely dlouhy proces...
Materska v Nemecku se Ti asi ale nevyplati.
Záleží na předchozích prijmech. V Nemecku nula.
Ceskou mateřskou a cesky rodičak a ceske pojisteni s německou kartickou kdyz to hodne zjednodušim Mrknutí
Přečti si cely pribeh od KackaK Úsměv vse se dozvíš.
Byla by si dopravezejici osoba partnera v zahraničí. ..

« Poslední změna: Duben 17, 2015, 06:32:50 pm od jirike » Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #3 : Duben 17, 2015, 06:29:16 pm »

Píši, jak to dopadlo se zdravotní pojišťovnou, třeba to někomu pomůže  Úsměv
První jsem si teda vyřídila povolení k pobytu v Německu. Nájemní smlouvu jsem vzala s sebou - a skutečně se mne paní ptala, zda jí mám. Vše proběhlo bez problémů.
Potom jsem si zašla v Čechách na pobočku VZP, kde jsem nahlásila, že pracuji v Čechách, ale bydlím v Německu a že požaduji formulář abych měla nárok na zdravotní péči v obou státech. Vyplnila jsem s ní papír a okopírovala si moje potvrzení o pobytu v DE.
Potom mi sdělila, že papír odešle ke zpracování a že se mi ozve. Tak jsem čekala asi 3 týdny a volala mi, že formulář odeslali na pobočku AOK v Mnichově a že mám čekat na jejich vyjádření.
Sice to trvalo něco přes měsíc, ale dorazil mi na německou adresu dopis, odpověděla jsem, co požaduji a zaslala fotografii poštou. Nikam osobně jsem už nemusela. Potom mi přišla zdravotní kartička od AOK.
Jen to trvalo celkem 2 měsíce.
Zaznamenáno
jahoda2010



Karma: 11
Příspěvků: 1228



« Odpověď #4 : Duben 17, 2015, 11:45:41 pm »

Správne teda chápem, že nárok na prídavky na deti má KAŽDÁ žena, úplne jedno, či tesne pred materskou (v Nemecku) pracovala alebo nie?
« Poslední změna: Duben 17, 2015, 11:47:47 pm od jahoda2010 » Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #5 : Duben 18, 2015, 04:58:57 am »

Správne teda chápem, že nárok na prídavky na deti má KAŽDÁ žena, úplne jedno, či tesne pred materskou (v Nemecku) pracovala alebo nie?

Ne takhle ne - to by bylo Nemecko porodnice Evropy Smích
Pridavky, materska a rodicovsky jsou tri odlisne.
Pridavky (v tomhle pripade otec) protoze pracuje v DE muze zazadat po narozeni.
Na maminku se vztahuje klasika, tedy 12 z poslednich 24.
Pokud nesplnuje podminky asi by dostala slozitou cestou skrze ceskou a nemeckou socialku a nejaky cas papirovani nemecke minimum, tj. 300eur-12mes..
Proto je lepsi nedelat gulas - kdyz existuje ta možnost - a zustat v ceskem systému,  byt doprovazejici osoba partnera pracujiciho v DE, materskou a rodicak pobirat z ČR a tam byt i nadale pojostena...
I kdyz s kartickou treba AOK vydanou pro VZP.

Protoze nejste oddani (Elenn27) je nutne pred narozenim vyridit na krajskem uradu v DE dva papiry soucastne, v pripade narození v DE - otcovství a opatrovnictví.
Je to dulezite prakticky ke kazde zadosti o cokoli pro mimčo.
Po narozeni je to nejak slozitejsi, ale jak nevim, dali jsme na rady a zaridili si to PŘED. ..



Zaznamenáno
jahoda2010



Karma: 11
Příspěvků: 1228



« Odpověď #6 : Duben 18, 2015, 06:22:57 am »

Pokud nesplnuje podminky asi by dostala slozitou cestou skrze ceskou a nemeckou socialku a nejaky cas papirovani nemecke minimum, tj. 300eur-12mes..
Proto je lepsi nedelat gulas - kdyz existuje ta možnost - a zustat v ceskem systému,  byt doprovazejici osoba partnera pracujiciho v DE, materskou a rodicak pobirat z ČR a tam byt i nadale pojostena...
I kdyz s kartickou treba AOK vydanou pro VZP.
Škoda, že takáto možnosť sa nedá využiť pre tie, čo sú z českého/slovenského sociálneho systému už dávno von ... alebo predsa len dá?
« Poslední změna: Duben 18, 2015, 06:26:17 am od jahoda2010 » Zaznamenáno
jahoda2010



Karma: 11
Příspěvků: 1228



« Odpověď #7 : Duben 20, 2015, 10:33:14 am »

Asi nikto nevie, tak nič Smutek
Zaznamenáno
jahoda2010



Karma: 11
Příspěvků: 1228



« Odpověď #8 : Duben 20, 2015, 02:06:15 pm »

Tak to bude asi ten len rodičovský príspevok
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #9 : Duben 20, 2015, 05:53:16 pm »

Asi nikto nevie, tak nič Smutek

Ako nikto nevie ??
Mas to tady (a nejen) tady napsane.
Narok na mateřskou a rodicak a pridavky v Nemecku ma ten, kdo odpracoval z poslednich 24mesicu alespon 12, nebo uz je ucastnikem socialniho systému. .
Tentyz narok by byl i v jinem statu pokud tam nekdo pracoval...
Napriklad Elen pokud byla v ČR az do listopadu 2014 asi by to nejak slo, ale jak presne nevim. Je to ale popsane ve starsich tematech... Podminky poslednich 12 z 24 ale v ČR splnuje...
Kdo je davno ze systemu venku, podminky nesplnuje, tedy narok nema....
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Mnichov.de © 2024

Stránka Čechů a Slováků o životě, práci a studiu v Mnichově - Německu. Užitečné články s aktuálními informacemi o životě, práci, studiu, kultuře, památkách, akcích v Mnichově i jinde v Německu. Diskuze, inzerce ubytování, práce i seznámení, galerie s fotkami, spolujízda z a do Mnichova. Vše co potřebujete vědět pokud se chystáte vycestovat a nebo přestěhovat do Mnichova - Německa.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München