Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Irsko | Kanada | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Bydlení v ČR a dojíždění do D - přihlášení k pobytu - Lohnsteuerkarte  (Přečteno 39424 krát)
Live4SuxS



Karma: 0
Příspěvků: 4


« : Prosinec 04, 2014, 03:54:13 pm »

Ahoj,

moc prosím o radu. Moje situace: chci pracovat v Berlíně, ale nemám tu bydlení. Získám daňovou kartu pouze na základě pracovní smlouvy, nebo prostě musím být registrovaný na úřadě k pobytu??? (Jde o to, že já tu bydlím, ale bydlím neoficiálně u své přítelkyně na koleji, kam se nejspíš nemohu přihlásit, nebo? Dává úřad vědět haupmieterovi, že nájemník k sobě někoho přihlásil?)

Pokud by se mi nepodařilo se přihlásit k pobytu, jakože asi nepodaří, moje představa je taková, že bych zde fungoval jako lidé, kteří dojíždějí denně za prací z čech do německa, pokud je zde někdo takový, jak to funguje? Jak získáte danovou kartu, když nebydlíte v německu??

moc bych ocenil jakoukoliv odpověd, děkuji moc!!!!
« Poslední změna: Prosinec 06, 2014, 06:21:13 pm od David » Zaznamenáno
David
Zakladatel

*

Karma: 45
Příspěvků: 2556


:)


WWW
« Odpověď #1 : Prosinec 06, 2014, 02:04:49 am »

Přihlásit k pobytu se musíš zpravidla do 14ti dnů od přicestování za účelem práce, ... pokud nechceš mít problémy s úřady. Následná pokuta pak může být v řádu stovek Eur. Pronajímateli to je zpravidla jedno a nijak se to nedozví, hlavně když někdo za byt platí. Někde musíš mít stejně jméno na schránce, jinak si nezařídíš ani konto v bance. Banka chce taky potvrzení o pobytu v DE. Dozví se to automaticky akorát GEZ, které stejně platit nebudeš, jelikož už někdo za byt platí, popř. se rozdělíte.

Daňová karta (Lohnsteuerkarte) se už pár let nevydává, vše podává zaměstnavatel online. Opět, musíš se přihlásit k pobytu a zvolit si daňovou třídu, svobodný máš Lohnsteuerklasse I.

Můžeš se zkusit zeptat zaměstnavatele jestli si v práci můžeš nahlásit adresu, ale to už je fakt divné...

Vše je popsáno podrobněji vlevo ve wiki článcích.
« Poslední změna: Prosinec 06, 2014, 02:34:37 am od David » Zaznamenáno
David
Zakladatel

*

Karma: 45
Příspěvků: 2556


:)


WWW
« Odpověď #2 : Prosinec 06, 2014, 06:23:12 pm »

Ještě by mohlo jít nahlásit adresu přes c/o. Tzn. když není tvoje jméno na schránce, aby dopis přišel. Vyzkoušeno, funguje.

"Tvoje jméno"
c/o "Jméno Přítelkyně"
"Adresa přítelkyně"
Zaznamenáno
Live4SuxS



Karma: 0
Příspěvků: 4


« Odpověď #3 : Prosinec 08, 2014, 10:56:18 am »

Díky Davide! Pokud úřad s pronajímatelem nijak nekomunikuje, tak by to takto asi šlo Úsměv vyzkouším...

btw. technická: jak mi může kdokoliv dokázat, kdy jsem přicestoval?
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #4 : Prosinec 08, 2014, 11:37:50 am »

btw. technická: jak mi může kdokoliv dokázat, kdy jsem přicestoval?

To ti nikdo dokázat nemůže - také po té povinnosti přihlášení nikdo s přesností na dny nepůjde...není proč. Ale kdyby mělo přijít na lámání chleba, nejspíš by podle svědeckých výpovědí nějaké předpokládané datum stanovili.
Pokud se ale chystáš *dojíždět*, byl bys klasický pendler a myslím, že se logicky k pobytu přihlašovat nemusíš, protože bys tu koneckonců doopravdy nebydlel.
Jen jak potom fungují praktické detaily - Lohnsteuerkarte (ta plně elektronická podle mě pořád ještě plně nefunguje), zdravotní pojištění, sociální pojištění, daňová povinnost - to ti buď musí poradit někdo, kdo s tím má praktickou zkušenost (jak už ses sám ptal v úvodu), nebo si to musíš vygooglit. Pravděpodobně bys nějaké zkušenosti našel i v češtině...nebudeš určitě první, ani poslední.

Hodně štěstí - a když na nějaké konkrétní sdělitelné informace přijdeš, pomůžeš určitě dalším, když je tu v krátkosti shrneš Úsměv
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Martin258



Karma: 1
Příspěvků: 14



« Odpověď #5 : Prosinec 13, 2014, 05:15:11 pm »

Zdary pánové,
nebudu se přít co kdo musí a co ne... Nepochopil jsem jen proč sháníš trvalý pobyt v DE, když zde můžeš pracovat normálně i bez něho. Zaměstnavatel tě všude přihlásí na adresu z CZ.

Jediná nevýhoda je, že zřejmě dostaneš Lohnsteuer klasse 6, která je nevýhodná - větší daně ze mzdy... avšak i na to existuje na finnančním úřadě formulář, který když vyplníš a odevzdáš, dostaneš skupinu jenž ti náleží (předpokládám že máš 1). Tento formulář je platný rok!

je totiž logické, že můžeš do práce dojíždět. Ať už denně, ci tu v DE bydlet na pensionu a víkendy být doma v CZ.

sám jsem to obsolvoval první roky, tak že vím co říkám...

za druhé, zaměstnavatel tě samozřejmě může zařadit i do správné skupiny ihned!!! záleží na něm...

Čauky Martin
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Mnichov.de © 2024

Stránka Čechů a Slováků o životě, práci a studiu v Mnichově - Německu. Užitečné články s aktuálními informacemi o životě, práci, studiu, kultuře, památkách, akcích v Mnichově i jinde v Německu. Diskuze, inzerce ubytování, práce i seznámení, galerie s fotkami, spolujízda z a do Mnichova. Vše co potřebujete vědět pokud se chystáte vycestovat a nebo přestěhovat do Mnichova - Německa.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München