Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Irsko | Kanada | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Neplatenie mzdy  (Přečteno 53615 krát)
Mary6



Karma: 0
Příspěvků: 5


« : Říjen 13, 2014, 12:49:06 am »

Ahojte,

tak by som sa chcela poradiť ako riešiť situáciu tu v Nemecku, pokiaľ šéf neplatí... Čakám a čakám.. a vždy zaplatil len niečo že aby som trochu mala peniaze(keď si zrátam  a porovnám čo my vyplatil s tým čo som mala doma, lepšie by som zarobila na Slovensku).. no čo už teraz.. Okrem odchodu z práce akým spôsobom sa to dá riešiť ? Vždy len sľubuje že od neho dostanem viac peňazí no ani zmluvu mi nedal, sľuboval že má to pre mňa predsa pripravené všetky papiere... a ešte som ani výplatnú pásku za apríl nevidela... odpracované hodiny a všetky podklady on má.
Už som na to išla aj tak, že som sa pýtala či je mesačná mzda závislá od počtu odpracovaných hodín alebo je pevná (kolega mi povedal, že dostáva každý mesiac rovnakú sumu) a šéf, že to uvidím na papieri, dva týždne čakám a čakám a nič...tak to som teda veľmi zvedavá. Aj som pripomínala a stále sa to naťahuje..  Som zvedavá čo mi napríklad zaplatí za 260 odpracovaných hodín za máj....
Už som mala zlé skúsenosti s inými zamestnávateľmi, veľmi zlé, vôbec sa mi ani toto nepáči, no tu sa dá aspoň so zaťatými zubami vydržať nejako pracovať ale už som bezradná..... šéf len sľubuje a sľubuje....

Vie mi niekto poradiť ako sa dá situácia riešiť okrem toho že odídem z práce (čo aj urobím tento mesiac), a na čo všetko sa dá nárokovať ? (Napr. nejaké úroky z omeškania a pod.....) Aké sú vaše skúsenosti ?

Ďakujem


(edit: Názov témy)
« Poslední změna: Říjen 13, 2014, 06:28:08 pm od Mary6 » Zaznamenáno
bjetka
Host
« Odpověď #1 : Říjen 13, 2014, 12:40:44 pm »

Velice, velice nebezpecne. Upletla sis na sebe pekny byc. Kdyz nemas smlouvu, nedostavas pravidelne plat, je mozne, ze se te zamestnavatel ani neobtezoval te nahlasit do pojisteni (pokud teda nemas minijob a nepozadala sis o vynatek ze socialniho systemu). Ja na tvem miste bych si postezovala, ze potrebuju nutne penize - nejlip nejakou vetsi castu, pockala az prijdou na ucet a druhy den uz bych se neobtezovala chodit. Uz z tech par radku je zretene, ze tvuj sef je pekne hovadko a pokud mu reknes, ze koncis, uz od nej nikdy neuvidis ani cent. Pokud nemas smlouvu, bohuzel mu nic moc nedokazes. Nicmene on tobe taky ne, pokud se mu budes snazit trochu pomstit.
Treba ma ale nekdo zkusenost, ze podal na zamestnavatele zalobu i v pripade bez pracovni smlouvy a urady se priklonily na jeho stranu. (?)
Osobne bych neztracela cas a okamzite hledala neco noveho s tim, ze muzes nastoupit hned - protoze te zadna predchozi pracovni smlouva nesvazuje.
Zaznamenáno
Diddi
Host
« Odpověď #2 : Říjen 13, 2014, 03:32:44 pm »

Myslim, si, ze pokud jsi u nej nepracovala vedome nacerno, ( a to zrejme ne) tak mas docela velke sance u pracovniho soudu penize dost. Ovsem nebude to okamzite, to je jasne. Jiste se najdou nejaci svedkove,kteri dosvedci, zes tam pracovala a treba s nini i konzultovala, jestli oni maji smlouvu a jakto, ze ty ji jeste nemas, apod.  Kazdopadne to dej k soudu, pokud uz to trva tak dlouho, tak z nej ty penize zu jinak tezko vyrazis.
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #3 : Říjen 13, 2014, 04:55:00 pm »

Pokud v ideálním případě máš svědky na to, žes o smlouvu žádala a uháněla ji a on tě pořád chlácholil, že už to bude už to bude, měla bys mít šance se chybějícího platu domoci.
Nejlépe se opravdu stav na tom Sozialgerichtu, nebo si někde najdi přátelského právníka, který zaměstnavateli zformuluje patřičně hutný dopis. To zpravidla stačí, ten člověk si je určitě zcela jistý, že nejedná správně, ale spoléhá se na to, že jednou prostě odejdeš a tím to zhasne, protože ty budeš mít strach se ozvat, neb jsi de facto pracovala na černo. Když ale věrohodně doložíš, že tvůj úmysl byl neomylně zcela jiný a takys to urgovala, mělo by to jít.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
jirike
Host
« Odpověď #4 : Říjen 13, 2014, 06:01:20 pm »

Ke vsemu už napsanému jen přidám zkušenost mého známého,  ktery nedostal posledni dve vyplaty. Nechal se cca 6mes. ukecavat ze mu to pošle a když se po te obratil na advokata, spolecne zjistili, že prošvihli nějakou 3.mesicni lhutu, do kdy mel sveho byvaleho zamestnavatele ,, udat " vsude kde to jde...
Na 99% sve penize uz nedostane kvuli te lhůtě... a podle jeho slov by peníze dostal na 100% kdyby se obratil na urady vcas a ani advokata by nepotřeboval....
Neodkladat - jednat. Drzim palce.
Zaznamenáno
Mary6



Karma: 0
Příspěvků: 5


« Odpověď #5 : Říjen 13, 2014, 06:16:43 pm »

Ahojte,

ďakujem pekne za názory. Ja mám poistenie vybavené všetko....od jari tam nahlásená som. Takže tak.
Len stále čakám a čakám ako idiot.. On platí v hotovosti.. bankový účet si neplánujem zakladať (veď čo na ten účet asi vložím?Co??? )

Ostatní kolegovia dostávajú výplatu načas, až na jedného, ktorý tiež už posledné dva mesiace nevidel peniaze.
Papier s mojím identifikačným číslom z financ. úradu vzal s tým, že to musí ďalšie ráno odfaxovať a ešte mi ho nevrátil.
Keď som sa pýtala, že či na mňa zabudol (pretože som min. už tretíkrát za týždeň pýtala ten papier naspäť a sľuboval že mi ho prinesie že ho predsa má) tak mi dnes bolo povedané, že ma predsa informoval, že musí zaslať originál, takže to nemá u seba ale príde poštou naspäť. (Len škoda že posledný raz hovoril, že áno, že ho má a že mi ho vráti...).
Ja som myslela, že bude platiť peniaze, lebo sú tam ľudia ktorí sa vždy vrátia (a to už roky ) ale jednoducho vždy keď sa pýtam tak akosi nemám žiadnu odpoveď, najmä čo sa týka výšky mzdy. Som zvedavá z čoho mi zaplatí viac ako pol sezóny, keď to nerobil doteraz.  Škleb Škleb ha

Skúsim sa informovať na tú 3 mes. lehotu a čo sa s tým dá dovtedy robiť. Ďakujem.
Zaznamenáno
Mary6



Karma: 0
Příspěvků: 5


« Odpověď #6 : Říjen 13, 2014, 06:44:58 pm »

Neviete či je k tomu možná ešte nejaká kompenzácia pokiaľ mešká s platením mzdy ?
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #7 : Říjen 14, 2014, 03:35:02 pm »

Vy nemate dohodnute kolik Ti bude platit ?
To je mozne ? pracovat od jara a nevedet za co ?
Nejsem zrovna odbornik na zamestnanecke vztahy, ale pokud Ti od jara plati zdravotni a socialni a duchodove a dane a osetrovatelske a kdo vi co ještě, tak kazda z techto polozek, je urcite PŘESNE procento z Tve vyplaty, tedy je uz od jara NAPROSTO JASNE za kolik pracujes...
Jak vis, že to za Tebe plati ?
Nedostavas vyplaty, ani vyplatni pasky, nemas smlouvu a ani ustni dohodu za kolik pracujes, pokud jsem dobře pochopil...
O co se chceš opřít v případe stížnosti ?
Nevim co vsechno je mozne, ale co když vytahne smlouvu na castecny uvazek na par hodin u ktere Ti nebude muset ani platit zdravotni ?
A co kdyz ho celou dobu ani neplati ? A ani nic jineho ?
Pokud mas pocit po vsech odpovedich, že by si mohla mit narok na kompenzaci za pozdni platby, tak ja si to nemyslim...
Naopak se obavam, aby jsi vubec neco jeste dostala...  Nevím co si myslet/Nerozhodný
Zacni s tim neco hodne rychle delat, vymluv se treba ze potrebujes vyplatni pasky na slovenskou socialku, nebo financak...
Smlouvu pro banku na leasing na auto... TŘEBA. ..
Nebo neco podobneho at nema tuseni kam tim miris...
Ale neodkladej to, at nejedes domu s pláčem. ...   Pláč
...protoze timhle vsim si o to říkáš. ..
Zaznamenáno
Mary6



Karma: 0
Příspěvků: 5


« Odpověď #8 : Říjen 14, 2014, 07:02:54 pm »

Ocitla som sa v situácii, v ktorej by som myslela že sa mi nestane, no opak je pravdou. Dúfam že to dobre dopadne, pracujem na tom. Ďakujem Jirike.
Zaznamenáno
Mary6



Karma: 0
Příspěvků: 5


« Odpověď #9 : Listopad 02, 2014, 01:31:27 pm »

Nejaké peniaze som dostala, stále však nemám od apríla preplatenú dovolenku ani presčasy (a to sú pekne peniaze za pol roka ! ). Mám sa so zamestnávateľom stretnúť ohľadom preplatenia dovolenky(musela som sa na to rovno spýtať, inak by to samozrejme všetko ututlal), no obávam sa, že tie nadčasy (čo by bolo ovela viac penazi ako mzda za dov.) preplatiť nechce a bude robiť všetko pre to, aby sa z toho vykrútil. Dal mi výplatné pásky kde bol len ten základ čo som odpracovala, a hned som sa pýtala kde sú ostatné hodiny. Dá sa to v takom prípade vymáhať nejako spätne pokiaľ on spolupracovať nebude?
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Mnichov.de © 2024

Stránka Čechů a Slováků o životě, práci a studiu v Mnichově - Německu. Užitečné články s aktuálními informacemi o životě, práci, studiu, kultuře, památkách, akcích v Mnichově i jinde v Německu. Diskuze, inzerce ubytování, práce i seznámení, galerie s fotkami, spolujízda z a do Mnichova. Vše co potřebujete vědět pokud se chystáte vycestovat a nebo přestěhovat do Mnichova - Německa.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München