Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Irsko | Kanada | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: porod v Německu  (Přečteno 40126 krát)
karel672



Karma: 0
Příspěvků: 1


« : Červen 24, 2014, 05:11:57 pm »

Zdravím, chtěl jsem se zeptat, jestli někdo nemá zkušenost s tím, když já pracuji v Německu, mám pojištění u AOK i u VZP, ale s přítelkyní nejsme sezdaní. Máme spolu již dvě děti, které s ní žijí v Čechách. Já mám také trvalé bydliště v Čechách na stejné adrese. Přítelkyně má právě před porodem a chceme jen vědět, jestli by mohla rodit v Německu přes mojí pojistku nebo ne. Ještě je tu ta možnost, jestli by to nešlo třeba přes jejího otce, který je také občan ČR s trvalým pobytem také v ČR, ale zaměstnán je v Německu i pojištění má úplně stejně řešeno jako já. Nechci jí nechat rodit v Čechách.
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #1 : Červen 24, 2014, 06:11:12 pm »

Sice se nedivím, že byste raději rodili tady, my po dvou kouscích nenecháme na Großhadern dopustit - z Čech jsme zato slyšeli roztodivné zkazky, zhusta připomínající vládu bílých plášťů za socíku.

Doteď bych ale byl řekl že Familenversicherung je možné jen pro opravdu sezdané.
Nicméně malá rešerše (https://www.google.de/search?hl=de&q=aok+familienversicherung+lebenspartner&btnG=Suche&meta=&gws_rd=ssl) vyhodila i něco k partnerům. Jestli se tím ale myslí oficiální životní partnerství či zda lze i prostě pro přítelkyni, to je otázka.

Zkus tam prostě zavolat - "kann ich meine Freundin im Rahmen einer Familienversicherung mitversichern?"
Eventuálně popřemýšlej o změně kasy - taková TK opravdu hradí více, výpovědní lhůta je ale asi 3 měsíce, tož by to záleželo na tom, kdy  plánujete rodit.

Možná bys ji k tomu účelu měl u sebe i přihlásit k pobytu. A pokud ji d toho rodinného pojištění přijmou, může tu rodit jako kdokoliv jiný.

Malá poznámka na závěr...
mám pojištění u AOK i u VZP
Jak to přesně myslíš, jsi opravdu zvlášť pojištěn tady i v ČR? Nebo přes nějaký ten formulář E-Schießmichtot?
Pokud vím, nesmí být český občan zdravotně pojištěn ve více zemích najednou, tož si to příp. prověř a bacha na to.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
KackaK



Karma: -9
Příspěvků: 21



« Odpověď #2 : Červen 24, 2014, 07:46:25 pm »

Tady je moje situace a zkušenost s VZP a AOK: viz poslední příspěvky
http://www.mnichov.de/forum/index.php?topic=16569.15

Nyní řeším před porodem ostatní papíry, tak hodně štěstí Úsměv
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #3 : Červen 24, 2014, 09:47:48 pm »

Je to dost nestastne formulovane a muze to ostatni splest a vytvorit pochybnosti jak to je s tim dvojim pojistenim  Úsměv

Opravdu NENI dvoji pojisteni. Neexistuje a je nezákonné.

Ale existuje karticka pro ČR kterou maji pojistenci AOK a naopak existuje karticka pro Nemecko kterou maji pojistenci VZP.

Uz jsem tady psal kdysi davno psal o manzelce kamarada ktere se vratila do ČR po mnoha letech a dal byla pojistencem AOK. Dostala pro ČR zvlastni karticku s logem VZP a mohla v ČR chodit k lekari a vse jako kdyby u VZP doopravdy byla. Ale nebyla Smích
Prinaselo to s sebou nektere komlikace u nekterych lekaru.
Prakticky vsem to musela vysvetlovat...
Nekteri volali a overovali zda ji mohou osetrovat....
Nekteri ji odmitli osetrit (zdarma) a prostě tomu neverili...
Nekde musela cosi hradit v hotovosti a po te ji to AOK proplatila...

Nepamatuju si uplne všechno Úsměv

Jen se snazim vysvetlit ze existuji i jine varianty ale nic to nemeni na faktu, že kazdy je pojisteny jen u jedne zdravotni pojistovny a tohle plati pro celou EU.

Karle u Vas by to asi slo stejne jako u Kacky ale Tva pritelkyne by se musela nejdrive prihlasit v Německu (jako Tebe doprovazejici osoba)k pobytu, potom si vybehat pojištění jako ma Kacka a pak by asi porod v Nemecku sel uplne stejne... I bez spoluucasti na Tvem pojištění.
« Poslední změna: Červen 24, 2014, 09:58:35 pm od jirike » Zaznamenáno
miska84



Karma: 1
Příspěvků: 19


« Odpověď #4 : Říjen 09, 2014, 01:23:10 pm »

Dobrý deň, prosím Vás o radu čo sa týka pôrodu v Nemecku ale som občanka SR
chcem sa opýtať momentálne som zamestnaná k 1.12.2014 budem nezamestnaná a evidovaná na úrade práce a tieto dávky si prenesiem do Nemecka,kde sa zaevidujem na úrade práce,  v Nemecku budem mať aj trvalý pobyt,chcem sa opýtať iba na ošetrenie počas tehotenstva a pôrodu v nemecku, ak budem evidovaná na úrade práce v Nemecku? mám európsky preukaz poistenca ale neviem, či to stačí sa preukázať v Nemecku alebo si budem  musieť všetko hradiť sama? viem, že tu je veĺa tém ale čítala som len to boli češky, ďakujem pekne

ďakujem všetkým, ktorí si našli čas

Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #5 : Říjen 09, 2014, 02:05:36 pm »

mám európsky preukaz poistenca ale neviem, či to stačí sa preukázať v Nemecku alebo si budem  musieť všetko hradiť sama? viem, že tu je veĺa tém ale čítala som len to boli češky, ďakujem pekne
Nemůžu sice mluvit z vlastní zkušenosti, my jsme pojištěni přímo v Německu a v ČR v případě pochyb prostě platíme, ale: proč si myslíš, že by zkušenosti Češek neměly platit i pro Tebe? Jsme v EU, tato pravidla platí a jsou závazná pro všechny země... Proto by pto Tebe mělo platit to samé (jen "zdravotní pojišťovna" bude "zdravotná poisťovňa" Úsměv ).
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
miska84



Karma: 1
Příspěvků: 19


« Odpověď #6 : Říjen 10, 2014, 08:59:50 am »

Ahoj, áno to je pravda, že sme v únií či ČR alebo SR ale ja mám taký rozdiel od iných ako tu čítam, že budem nezamestnaná a ako nezamestnaná a evidovaná na úrade práce v akom rozsahu bude moje ošetrenie alebo kontroly počas tehotenstva v Nemecku? alebo to bude za mňa úrad práce platiť ale iba aké úkony? mám 10 rokov odrobených a tiež sa mi nechce veriť, že prídem do Nemecka a tam sa o mňa postarajú čo sa týka zdravotnej starostlivosti ďakujem pekne za info
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Mnichov.de © 2024

Stránka Čechů a Slováků o životě, práci a studiu v Mnichově - Německu. Užitečné články s aktuálními informacemi o životě, práci, studiu, kultuře, památkách, akcích v Mnichově i jinde v Německu. Diskuze, inzerce ubytování, práce i seznámení, galerie s fotkami, spolujízda z a do Mnichova. Vše co potřebujete vědět pokud se chystáte vycestovat a nebo přestěhovat do Mnichova - Německa.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München