Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Irsko | Kanada | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1] 2   Dolů
 
Autor Téma: ošetrenie na Slovensku cez EU zdravotný preukaz - preplatí nemecká poisťovňa?  (Přečteno 99606 krát)
jesennavila



Karma: 5
Příspěvků: 433



« : Červenec 03, 2014, 10:38:21 am »

Ahojte,

stalo sa mi, že som musela ísť na Slovensku k lekárovi, ako samoplatca.
Len cez EU preukaz (od nemeckej zdravotnej poisťovne).

Mám lekársku správu v slovenčine a chcela by som ísť skúsiť do nemeckej zdravotnej poisťovne dať si to preplatiť. Máte skúsenosti s podobnými prípadmi? (samozrejme beriem aj skúsenosti z Česka).

(Podľa práva EU má práve v prípade náhleho zdravotného problému sa dať ošetriť v krajine EU a neplatiť za to, na to sa chcem odvolať).
Zaznamenáno
bjetka
Host
« Odpověď #1 : Červenec 03, 2014, 05:48:13 pm »

Pokud to byla nutna (!) navstva lekare, melo by to pochopitelne jit. Na co bys jinak mela pojisteni platne v cele EU. Zavolej si co nejdriv do sve pojistovny (aspon TK ma zakaznicky servis 24 hod. denne, 7 dnu v tydnu) a zeptej  se, jak mas postupovat.

Ja chodim z osobnich k zubari v CR, i kdyz jsem pojistena v SRN. V TK mi rekli, ze potrebuji lekarskou zpravu v nemcine, tak mi prijde vyhodnejsi nest naklady za prohlidku, nez se otravovat s uredne overenym prekladem, ale doklady si schovavam pro pripad, ze by mi nekdo chtel jednou predhazovat, ze jsem nechodila na prevenci.
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #2 : Červenec 03, 2014, 06:25:24 pm »

Nedávnou jsem se pal své pojišťovny a odpověď byla taková, že se může docela dobře stát, že to v zahraničí budu muset uhradit sám, karta nekarta. Pojišťovna v DE to pak sice proplatí, ale podle německého sazebníku, teoreticky se tedy může stát, že kdyby nějaký úkon byl na SK dražší, než v DE, proplatí méně.

Dej každopádně vědět, jak dopadneš - a hodně štěstí!
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
jesennavila



Karma: 5
Příspěvků: 433



« Odpověď #3 : Červenec 04, 2014, 09:09:03 am »

Pokud to byla nutna (!) navstva lekare, melo by to pochopitelne jit. Na co bys jinak mela pojisteni platne v cele EU. Zavolej si co nejdriv do sve pojistovny (aspon TK ma zakaznicky servis 24 hod. denne, 7 dnu v tydnu) a zeptej  se, jak mas postupovat.

Ja chodim z osobnich k zubari v CR, i kdyz jsem pojistena v SRN. V TK mi rekli, ze potrebuji lekarskou zpravu v nemcine, tak mi prijde vyhodnejsi nest naklady za prohlidku, nez se otravovat s uredne overenym prekladem, ale doklady si schovavam pro pripad, ze by mi nekdo chtel jednou predhazovat, ze jsem nechodila na prevenci.

Presne TEN problém mám aj ja, že tie poplatky neboli nejaké astronomicky vysoké a úradný preklad tých dokumentov ma možno vyjde raz toľko, koľko som musela zaplatiť na návštevu slovenského lekára.
Zaznamenáno
jesennavila



Karma: 5
Příspěvků: 433



« Odpověď #4 : Červenec 04, 2014, 09:10:13 am »

Nedávnou jsem se pal své pojišťovny a odpověď byla taková, že se může docela dobře stát, že to v zahraničí budu muset uhradit sám, karta nekarta. Pojišťovna v DE to pak sice proplatí, ale podle německého sazebníku, teoreticky se tedy může stát, že kdyby nějaký úkon byl na SK dražší, než v DE, proplatí méně.

Dej každopádně vědět, jak dopadneš - a hodně štěstí!

Díky moc! Dám vediet.  Úsměv
Zaznamenáno
milda34
Host
« Odpověď #5 : Červenec 05, 2014, 07:04:07 pm »

Nedávnou jsem se pal své pojišťovny a odpověď byla taková, že se může docela dobře stát, že to v zahraničí budu muset uhradit sám, karta nekarta. Pojišťovna v DE to pak sice proplatí, ale podle německého sazebníku, teoreticky se tedy může stát, že kdyby nějaký úkon byl na SK dražší, než v DE, proplatí méně.

Dej každopádně vědět, jak dopadneš - a hodně štěstí!

Moje informace od TK jsou stejne (k zakonnemu zdravotnimu pojisteni si priplacim AKV).

M.
Zaznamenáno
Eva12



Karma: 4
Příspěvků: 2


« Odpověď #6 : Červenec 05, 2014, 08:30:46 pm »

Nam takhle proplaci TK pojistovna vsechno. Od manzela jakekoli lekarske prohlidky v CR i dceri (je pojistena na manzela v nemecku), kdyz mela preventivni prohlidku i ockovani.
Vzdy jsme napsali dopis v anglictine, prilozili lekarskou zpravu (original a preklad do angl) a fakturu. Vse zatim proplatili a velmi rychle. Nikdy nebyl problem a to jsme tech vysetreni v CR meli nejmene 10..
Proplaci jen do vyse, ktera by byla v Nemecku. Ale protoze u nas je to urcite o dost levnejsi, tak se jim to vyplati proplacet  Úsměv
Zaznamenáno
jesennavila



Karma: 5
Příspěvků: 433



« Odpověď #7 : Červenec 10, 2014, 09:00:55 am »

Ďakujem za všetky odpovede!

Volala som do AOK a odporučili mi tam radšej prísť osobne, aby som pri vypĺňaní tlačiva neurobila chybu. Keď sa tam dostanem, dám vedieť.
« Poslední změna: Červenec 21, 2014, 04:50:43 pm od jesennavila » Zaznamenáno
jesennavila



Karma: 5
Příspěvků: 433



« Odpověď #8 : Červenec 21, 2014, 04:49:23 pm »

Tak som bola práve v AOK.

Náhrady na nutné ošetrenie v zahraničí sa naozaj dajú uhradiť, treba vyplniť tlačivo s názvom: "Antrag auf Kostenerstattung bei Behandlung im Ausland" (žiadosť o uhradenie nákladov ošetrenia v zahraničí)

V tlačive sú otázky ako, či si vycestoval do zahraničia za cieľom sa dať ošetriť,
či máš doplnkové poistenie, o aký typ ošetrenia išlo a podobne.

Tlačivo so mnou vypĺňala veľmi ochotná pani (úradníčka.)

Mala som so sebou aj lekárske správy v slovenčine a bločky (za ošetrenie,
labáky a podobne) a ona sa ma spýtala, či jej to viem preložiť. Povedala som,
že áno a ona sa pýtala na jednotlivé veci v správe, ja som jej hovorila, čo to znamená a ona ceruzkou písala nad to preklad. Nemusela som prekladať doslova, len zmysel, aby vedeli, o čo tam ide. Pri jednej veci boli napríklad pre mňa dosť nezrozumiteľné lekárske termíny,  tak som jej to povedala, že ide o výsledok sonografie a nerozumiem tomu ani v slovenčine a ona to akceptovala.

Potom sa bločky sčítajú a napíše sa celková suma, ktorú žiadaš uhradiť.
To pošlú inému oddeleniu a vraj tak o 2 týždne by som mala vedieť výsledok.

Dostala som ešte aj poučenie o tom, akým spôsobom sa to prepláca (to si musím ešte naštudovať).
Zaznamenáno
bjetka
Host
« Odpověď #9 : Červenec 21, 2014, 09:43:25 pm »

Dej pak jeste prosim vedet, jestli ti proplatili osetreni v plne vysi, a jak dlouho to trvalo.

Zda se, ze v takovych pripadech je nejrozumnejsi do pojistovny zajit osobne, nez to resit po telefonu. Asi i pokud ma clovek teprve neco v planu.
Zaznamenáno
Hair



Karma: -158
Příspěvků: 741



« Odpověď #10 : Červenec 22, 2014, 12:13:25 am »

Mam za sebou podobnou zkusenost s TK :
osetreni v zahranici, tj. v CR - naplanovana navsteva zubare, dohodnuta zde s TK a TK odsouhlasena.
V CR mam sveho zubare, ke kteremu chodim na prevenci, TK tady se vsim souhlasila, vsechny doklady o placeni a lekarskou zpravu jsem ji po navratu z CR zaslala (preklad byl jednoduchy, u uctu jsem jen rukou dopsala, co je to celkova suma, u lekarske zpravy temer nic, protoze to bylo latinsky).
Castka od TK prisla mensi, nez jsem zaplatila v CR.
Po dotazu, proc to tak je mi bylo sdeleno, ze si pocitaji tzv. Bearbeitungsgebühr, tj. asi neco jako manipulacni polatek, a strhli mi za to 10 euro.
V castce, kterou jsem zaplatila v CR za preventivni prohlidku, tj. asi 300 korun (nevim, nepamatuji si to presne), to bylo v podstate smesne, co mi pote TK pripsala na ucet.
« Poslední změna: Červenec 22, 2014, 12:16:22 am od Hair » Zaznamenáno
jesennavila



Karma: 5
Příspěvků: 433



« Odpověď #11 : Červenec 22, 2014, 05:22:17 pm »

Dej pak jeste prosim vedet, jestli ti proplatili osetreni v plne vysi, a jak dlouho to trvalo.

OK

Zda se, ze v takovych pripadech je nejrozumnejsi do pojistovny zajit osobne, nez to resit po telefonu. Asi i pokud ma clovek teprve neco v planu.

Tiež si myslím. Predsa len niet nad osobný kontakt.
« Poslední změna: Červenec 22, 2014, 05:23:58 pm od jesennavila » Zaznamenáno
jesennavila



Karma: 5
Příspěvků: 433



« Odpověď #12 : Říjen 25, 2014, 09:54:35 pm »

Tak mi to teda schválili, v plnej výške.
Trvalo to len pár dní.
Zaznamenáno
jesennavila



Karma: 5
Příspěvků: 433



« Odpověď #13 : Listopad 01, 2014, 05:47:39 pm »

Akurát, že mi odporučili nabudúce sa poistiť komerčne, tak neviem, ako to mám chápať.
Či mi to nabudúce odmietnu preplatiť?
Zaznamenáno
jesennavila



Karma: 5
Příspěvků: 433



« Odpověď #14 : Leden 28, 2015, 11:45:35 am »

Nedávnou jsem se pal své pojišťovny a odpověď byla taková, že se může docela dobře stát, že to v zahraničí budu muset uhradit sám, karta nekarta.

Presne tak sa aj stalo, ale dodám, pre NEZNALOSŤ a pohodlnosť dotyčných.
Opäť sa mi stalo na Slovensku, že som musela ísť k lekárovi a išla som do toho istého zariadenia, ako minule. Poistenecký preukaz som natočila tou stranou, kde je europsky preukaz poistenca a oni si to otočili naspäť, na stranu nemeckej poisťovne, že "také nepoznajú". (To isté sa mi stalo minule, preto som si ošetrenie musela hradiť sama, aj keď mi to neskôr nemecká poisťovna preplatila, ako som už písala.) Tentoraz som sa ale nedala a hovorím, pozrite sa na tú stranu, kde je europsky preukaz. A zrazu pracovníčka zariadenia hovorí, áno, to poznajú a nemusela som platiť nič! Takže ako aj "poučenie" pre iných, nedajte sa odbyť.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Mnichov.de © 2024

Stránka Čechů a Slováků o životě, práci a studiu v Mnichově - Německu. Užitečné články s aktuálními informacemi o životě, práci, studiu, kultuře, památkách, akcích v Mnichově i jinde v Německu. Diskuze, inzerce ubytování, práce i seznámení, galerie s fotkami, spolujízda z a do Mnichova. Vše co potřebujete vědět pokud se chystáte vycestovat a nebo přestěhovat do Mnichova - Německa.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München