Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Irsko | Kanada | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1] 2   Dolů
 
Autor Téma: Stěhování do DE před porodem - kindergeld, přihlášení k pobytu  (Přečteno 234373 krát)
KackaK



Karma: -9
Příspěvků: 21



« : Leden 21, 2014, 09:39:34 am »

Dobrý den všem, moc Vás prosím o radu. Úsměv
Přítel žije a pracuje v Mnichově, já v Čechách. Nyní jsem ve 3.měsíci těhotenství a plánuji se za ním přestěhovat. (Na porod a nějakou dobu po porodu plánuji zůstat v Čechách)
Chci se zeptat, jestli je nějaký problém, když nebudeme manželé?
Přítel mi tvrdí, že bude velký problém dostat Kindergeld a povolení k pobytu, pokud manželé nebudeme. Abychom dostávali přídavky, bude stačit, když bude uvedený jako otec?
Prý nedostane ani byt do pronájmu, když nebudeme svoji - mě to přijde jako blbost. Šok
prohlédla jsem tady skoro všechny diskuze, ale už se v tom tak nějak ztrácím...
Prosím poraďte. Díky Mrknutí
Zaznamenáno
mormartina



Karma: -24
Příspěvků: 145


« Odpověď #1 : Leden 21, 2014, 10:32:26 am »

Pokud je pritel uveden jako otec ditete, ma k tobe i k diteti vyzivovaci povinnost. Podle zakonu a Konvence lisdkych prav ma podle §4 dite pravo na oba rodice - nikdo tudiz nemuze zakazat, abyste bydleli a zili spolu. Zde bude nejlepsi, kdyz se prihlasis v miste bydliste sveho pritele a pote,az se dite narodi, pozadas o Elterngeld, Kindergeld a Erziehungsgeld. Jelikoz pritel bude mit vyzivovaci povinnost vuci Vam obema, je treba, abyste predlozili jeho prijmy, vydaje a zasli s tim na urad. Jakmile ti to schvali, odhlasis se z plateb v CR a z pojisteni, nejen sebe, ale i sve dite.
Argument, ze Vas nikdo neprihlasi, je nesmysl. Naopak, je velmi rozumne, ze se o to zajimas jiz ted, mate cas najit si byt a skoro bych ti radila, abs na ty urady zasla uz ted a byla tady co nejdriv a i zde porodila. Budes mit nejen dost casu na vsechno, ale i zarizene veci tak, aby se male narodilo do pohody. A pokud pritel nebo i oba reknete, ze cekate rodinu, nemyslim, ze se setkate s odmitavym postojem. Navic je vsude mozna pomoc a rada, napr.zde:
http://www.babycenter.de/a26598/finanzielle-hilfen-f%C3%BCr-alleinerziehende
Zaznamenáno
KackaK



Karma: -9
Příspěvků: 21



« Odpověď #2 : Leden 21, 2014, 12:50:24 pm »

Marti děkuji za radu :-)

Akorát mám strach rodit v Německu, němčinu zatím moc neovládám Jsem v rozpacích a přece jen v Čechách budu mít lepší zázemí a rodinu. V Německu bych na to s přítelem byla ze začátku úplně sama.
V případě tedy, že bych porodila v Čechách a pobírala odtud mateřskou od svého zaměstnavatele a poté i rodičovskou z ČR, ale žila v Německu. Přítel by tam zažádal o Kindergeld... takto by to mělo jít zřejmě také - to jsem se tady v diskuzích dočetla. Nebude v tom nějaký háček?

Po přihlášení k pobytu v DE bych si u zdravotní pojišťovny v ČR požádala o formulář E106, aby mi byla zajištěna zdravotní péče v ČR i DE. Akorát nevím, jak po narození dítěte postupovat se zdravotní péčí, neměl by být zřejmě problém přihlásit ho v Německu.(Vztahovalo by se na otce)
Je to tak?
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #3 : Leden 21, 2014, 02:20:14 pm »

Napisu vlastní zkušenost.
Mam dve deti narozene v ČR a uz 1,5 roku cekam na kindergeld.
Jak sem se docetl neni to zas tak neobvykle i když nekdo to mel i za 2mes.
Jedno dite narozene tady a pridavky i materska byla formalita...
U porodu tady sem byl a taky umim malo nemecky a tech par ,,povelu"  Smích sem rozumel taky, stejne jako slovum na uklidneni...
Porodnice nadherna, zazemi super, nebylo potreba pro malou prakticky nic z domova :-)
Rozumim co pro Tebe znamena zazemi a maminka a vse co mas v ČR ale urcite si vse kolem toho dost zkomplikujete a budete vic uradovat nez uzivat zivota... Úsměv
Z bydlenim Ti davam za pravdu - to je blbost Mrknutí je uplne jedno jestli ste nebo ne manzele, jestli si tehotna apod...
Ja mam s pritelkyni holčičku narozenou tady a manzele nejsme Mrknutí
Na ty doktory v ČR a tady se ještě informuj, myslim ze to tak jednoduchy neni jak si napsala.
Zakladni osetreni jo, ale ockovani a pravidelne prohlidky a na zacatku poradnu to asi kombinovat nepujde a dojizdet do ČR nebo DE kvuli kazdemu prdnuti, no nevim.
Moje rada zni - prestehuj se pred porodem pokud tady chcete zit dyl..
Usetris si hodne starosti....  Úsměv a CZ rodny list je to nejmenší, klidne později... Úsměv
Zaznamenáno
KackaK



Karma: -9
Příspěvků: 21



« Odpověď #4 : Leden 21, 2014, 04:50:52 pm »

Když přítelkyně rodila v Německu, zřejmě tam i předtím pracovala - nebo ne? Jde mi o to, že mám pracovní poměr v Čechách a tudíž si zde platím zdravotní. Tak právě nevím, za jakých okolností bych mohla rodit v Německu? Zdravotní pojišťovna mi jen tak porod nezaplatí, ne?
Budu se asi muset informovat na pojišťovně, jak to bude se zdravotním pojištěním, až se přestěhuju.
A také jestli bych měla nárok na mateřskou a rodičovskou z ČR, když bych porodila v Německu?
« Poslední změna: Leden 21, 2014, 05:19:22 pm od KackaK » Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #5 : Leden 21, 2014, 09:01:36 pm »

Ano pracovala.
Po prestehovani si musis tady vse prihlasit jako v ČR odhlasit, včetně zdravotniho, aby si mohla chodit k lékaři a treba i rodit...
Stejne tak je to s davkama. Je jedno je-li to rodicovsky příspěvek, nebo pridavky nebo treba podpora v nezaměstnanosti. ..
Kdyz se prestehujes mas narok tady v Německu a z CZ uradu Ti doplaci pripadny rozdil, prave proto ze si tam pracovala... a naopak.
Asi by to moc nefungovalo kdyby si kazdy ponechal to, co je v které zemi výhodnější. ..  Mrknutí
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #6 : Leden 21, 2014, 11:19:07 pm »

Dnešní prispevek Katty, dovolim si ho sem drze pridat a dodavam ze mam na dve deti narozene v ČR podanou žádost též z pocatku roku 2012...
To jen aby si vedela jak to tady na některých uradech chodi  Mrknutí

Já mám žádost na přídavky z roku 2012 a do teď čekám.
Tak mě obavy z měsíčního zpoždění rozesmály až k pláči.
Byla jsem v Bautzen i osobně.Tolikrát volala.
Jo prý je mám přiznaný,jen prý musím počkat
 Škleb Kroutím očima Škleb Kroutím očima Škleb Škleb Škleb Škleb Škleb
Tak radím taky počkat.
Zavolat,poslechnout si o tom jak mají moc práce a že do dvou měsíců bude vše vyřízené.
Zaznamenáno
Katty
Host
« Odpověď #7 : Leden 22, 2014, 02:46:55 pm »

Proboha Jirike ma pravdu.
Přestěhovat před porodem a rozhodně rodit tady.
Těch starostí co by si měla jako kojící matka řešit,no nevím.Vždyť teď vyřešíš vše,přihlásíš-odhlásíš a pak budeš jen užívat klidu.

Já fakt čekám od roku 2012.

Ješte dodám že taky mužeš narazit na doktora co mluví Česky.Pozeptej se v porodnici kde by si eventuel měla rodit,zda tam nepracuje Čech nebo Slovák.To jen pro tvuj strach.
Zaznamenáno
KackaK



Karma: -9
Příspěvků: 21



« Odpověď #8 : Leden 23, 2014, 08:20:50 am »

Máte pravdu. Až se tam rozkoukám, tak to bude taky o něčem jiném.
Prostě v tom mám teď zmatky. Tahle situace nebyla plánovaná a tím se nám to zkomplikovalo  Škleb.

Tak Vám moc děkuju  Mrknutí
K.
Zaznamenáno
pekaczuhrinevsi



Karma: -1
Příspěvků: 3


« Odpověď #9 : Leden 23, 2014, 08:54:58 am »

Máte pravdu. Až se tam rozkoukám, tak to bude taky o něčem jiném.
Prostě v tom mám teď zmatky. Tahle situace nebyla plánovaná a tím se nám to zkomplikovalo  Škleb.

Tak Vám moc děkuju  Mrknutí
K.

Je to každého věc, ale doma je doma a já bych teda do ciziny kde to vůbec neznám rodit nešel, i když nejsem ženská, ženský to můžou mít jinak Úsměv. Navíc, přítel asi pracuje tak nebude mít asi moc času ti s mimčem pomoct a být v cizí zemi třeba s laktační psychozou no nevím. A když jsem přijdeš přímo k porodu, myslím, že i na to budou špatně koukat Němci vzhledem k současné kampani proti přistěhovalcům atd.
« Poslední změna: Leden 23, 2014, 09:01:30 am od pekaczuhrinevsi » Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #10 : Leden 23, 2014, 09:32:11 am »

Máte pravdu. Až se tam rozkoukám, tak to bude taky o něčem jiném.
Prostě v tom mám teď zmatky. Tahle situace nebyla plánovaná a tím se nám to zkomplikovalo  Škleb.

Tak Vám moc děkuju  Mrknutí
K.

Je to každého věc, ale doma je doma a já bych teda do ciziny kde to vůbec neznám rodit nešel, i když nejsem ženská, ženský to můžou mít jinak Úsměv. Navíc, přítel asi pracuje tak nebude mít asi moc času ti s mimčem pomoct a být v cizí zemi třeba s laktační psychozou no nevím. A když jsem přijdeš přímo k porodu, myslím, že i na to budou špatně koukat Němci vzhledem k současné kampani proti přistěhovalcům atd.

Mas naprostou pravdu, co se tyka vnitrnich pocitu v cizině i tech kampani a nakonec i pritele v praci....
Ale to se da prekonat.Ja to tak mam s pritelkyni take.
I když sme chteli mit rodinu az v jine zemi a s jinou budoucnosti, bylo to tedy planovane a mala se nam narodila tady, i tak je kazde lejstro, dopis a formular vec hodne slozita... A pokud chce mit zivot jrdnodussi i tak je to lepsi tady...

Viz jina diskuse kde jsou i manzele a ani za rok a pul se nedostali k jakymkoli penezum na podporu v mateřství a hrozi pani vystěhováním... A stresuji je tak apod...
Zaznamenáno
Macouch



Karma: 21
Příspěvků: 310



« Odpověď #11 : Leden 23, 2014, 09:36:47 am »

Ja se toho rozeni v Nemecku taky bala, ale ma to sve vyhody. Poporodni pece v Nemecku je nesrovnatelna. Pokud jsi pojistena tady, tak k tobe prvnich 8 tydnu dle potreby chodi hebame - poporodni asistenka, ktera je opravdu velika pomoc.
Pravda ale je, ze pokud se vezmete, bude vse jednodussi. Byt se opravdu snaz pronajima manzelum, ale neni to pravidlem. Pripojila by ses k jeho zdravotnimu pojisteni, takze sama by sis zadnou pojistku nemusela platit. Mimco muze byt u taty pojisteno v kazdem pripade. At se na to pritel zepta u sve zdravotni pojistovny, co k tomu budou potrebovat.
Kam se vlastne budes stehovat?
Zaznamenáno
pekaczuhrinevsi



Karma: -1
Příspěvků: 3


« Odpověď #12 : Leden 23, 2014, 09:44:25 am »

Ja se toho rozeni v Nemecku taky bala, ale ma to sve vyhody. Poporodni pece v Nemecku je nesrovnatelna. Pokud jsi pojistena tady, tak k tobe prvnich 8 tydnu dle potreby chodi hebame - poporodni asistenka, ktera je opravdu velika pomoc.
Pravda ale je, ze pokud se vezmete, bude vse jednodussi. Byt se opravdu snaz pronajima manzelum, ale neni to pravidlem. Pripojila by ses k jeho zdravotnimu pojisteni, takze sama by sis zadnou pojistku nemusela platit. Mimco muze byt u taty pojisteno v kazdem pripade. At se na to pritel zepta u sve zdravotni pojistovny, co k tomu budou potrebovat.
Kam se vlastne budes stehovat?

Trochu problém vidím se špatnou němčinou, ale je čas to ještě dohnat, kdyby přece jen ten porod tady
Zaznamenáno
Macouch



Karma: 21
Příspěvků: 310



« Odpověď #13 : Leden 23, 2014, 09:47:36 am »



Trochu problém vidím se špatnou němčinou, ale je čas to ještě dohnat, kdyby přece jen ten porod tady

Ja se taky bala, ale manzel me uklidnil tim, ze v nemocnici jsou zvykle i na horsi pripady - kdyz zenska rozumi ale stejne se s ni domluvit neda :-).
Zaznamenáno
KackaK



Karma: -9
Příspěvků: 21



« Odpověď #14 : Leden 23, 2014, 10:06:08 am »

Stěhovat se budu do Mnichova (Karlsfelder).
Chtěla jsem se právě vyhnout svatbě (v tomhle hektickém období, navíc když se hodí každá koruna), ale nevím právě, jestli nebude problém v tom zdravotním pojištění.
Jak to udělat, tak abych teda případně mohla porodit v Německu, když jsem stále ještě zaměstnaná v Čechách a nejsme manželé? Na to asi formulář E106 stačit nebude, nevím...
A také mě přijde "blbé" odstěhovat se tam před porodem a plánovaně tam porodit Smutek.

Potom tu mám ještě rady, že se mám ze všeho v Čechách odhlásit, ale moc tomu nerozumím, když tu mám zaměstnavatele a bude mi platit mateřskou.
« Poslední změna: Leden 23, 2014, 04:57:51 pm od KackaK » Zaznamenáno
Stran: [1] 2   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Mnichov.de © 2024

Stránka Čechů a Slováků o životě, práci a studiu v Mnichově - Německu. Užitečné články s aktuálními informacemi o životě, práci, studiu, kultuře, památkách, akcích v Mnichově i jinde v Německu. Diskuze, inzerce ubytování, práce i seznámení, galerie s fotkami, spolujízda z a do Mnichova. Vše co potřebujete vědět pokud se chystáte vycestovat a nebo přestěhovat do Mnichova - Německa.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München