Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Irsko | Kanada | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Scheinselbständigkeit / "Švarc systém"  (Přečteno 51899 krát)
ppp2006



Karma: 4
Příspěvků: 35


« : Duben 18, 2011, 11:55:00 am »

ahoj, setkal se někdo z vás, kdo podniká jako freiberufer s problematikou "Svarcsystému"? Mám jeden časově omezený kontrakt na pár měsíců, kvůli tomu musím otevřít Německou živnost a pak ji zase zavřít. Půjde o konzultační služby v IT, pro jednu jedinou firmu prostřednictvím jakési agentury co najímá freiberufery... (Nějak se mi k tomu nedokážou vyjádřit)
Teď jsem ve fázi, kdy si musím sehnat daňového poradce + firmu co mi povede účetnictví. (V mém případě jedna faktura za měsíc a asi 5-6 výdajů a MwSt(nejspíš) )
Nicméně nerad bych spadnul do situace, kdy mi FA časem oznámí, že se jednalo o Scheinselbständigkeit a bude vymalováno... Ví někdo jak se tohle u feiberuferů posuzuje? Díky
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #1 : Duben 20, 2011, 08:36:39 pm »

Musis mit behem urciteho obdobi (rok nebo i vic) urcity pocet klientu. nesmis proste pracovat porad pro jednu firmu. Ja sam sice FB nejsem, ale jsou u nas kolegove, kteri to uspesne praktikuji uz roky (taktez IT). Pravdepodobne cas od casu vystavi fakturu jeste nekomu jinemu.
Potize bys mel, kdybys roky delal u jedne firmy, sedel u nich v kancelari, mel tam telefon, chodila ti tampost atd. a tvrdil bys, ze jsi zivnostnik.

Pokud mas jednorazovy casove omezeny kontrakt, nevidim moc duvodu, proc vubec otevirat a pak zase zavirat nemeckou zivnost...pozaduje to "klient"? Proc to cele neprovedes na cesky zivnostak?
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
cofex



Karma: 15
Příspěvků: 62



« Odpověď #2 : Duben 20, 2011, 10:54:24 pm »

Reseni Tveho problemu:
-do roka na Tebe kontrola neprijde,tu neposila FU, ale AOK a LVA,neni to tedy v Tvem pripade problem
-cele je to jinak obsahlejsi tema,jak se tomu problemu legalne vyhnout
-faktur budes mit malo, je to jenom jednoduche ucetnictvi,bez bilancovani,tak to zkus udelat sam v tomto programu:http://www.lexlive.de/ Stoji to 5 EUR mesicne,urcite jsi jako programator chytry a zvladnes to.
-pokud Te uznaji jako FB, tak nepotrebujes ZL, pouze nemecke danove cislo
-budes potrebovat jenom zdravotni pojisteni
Soukromy dotaz.Co vsechno delas?Nedelas SEO a www stranky?
Standa
Zaznamenáno

Standa
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #3 : Duben 21, 2011, 10:38:29 am »

-pokud Te uznaji jako FB, tak nepotrebujes ZL, pouze nemecke danove cislo
To mne zajima take - proc nemecke danove cislo, je neco, co mne jako takto docasneho zivnostnika (opravdu jednorazove, jen par mesicu) vubec nuti resit nemecke formality, proc bych to nemohl vykonat jako cesky dodavatel?

Soukromy dotaz.Co vsechno delas?Nedelas SEO a www stranky?
Co bys potreboval?
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
ppp2006



Karma: 4
Příspěvků: 35


« Odpověď #4 : Duben 22, 2011, 09:34:37 am »

Taky jsem si myslel, že stačí vzít formulář A1 a když ten kontrakt uděláme jako jednorázový s definovanou cenou a popisem práce, vezmu český ŽL. Do 183 dní pobytu v Německu vlastně vůbec nemusím mít jakýkoliv kontakt s Německými úřady, účetnictví české, daně platím v česku, fakturovat budeme způsobem reverse-charge a je to.
Jenže personalista mě tlačí do německého živnosťáku, včera zase přišel s tím, že prý mají s tou firmou někde ve smlouvě, že freiberufeři musí mít jen německé ŽL (což mi přijde jako těžce diskriminační a je v rozporu se směrnicí Evropské komise o volném pohybem zboží a služeb)
Problém je v té agentuře, asi tak.


« Poslední změna: Duben 22, 2011, 09:36:18 am od ppp2006 » Zaznamenáno
cofex



Karma: 15
Příspěvků: 62



« Odpověď #5 : Duben 22, 2011, 11:09:28 pm »

Jeste jednou ve zkratce pro porozumeni.
-Pokud budes mit firmu v CR at uz s.r.o., nebo jenom zivnostnak,muzes samozrejme pracovat i pro firmu v nemecku(jednorazova zakazka,nebo dlouhodoba). Musis vyvijet ale i nejakou cinnost v CR. Ty chces ale 100 procent pracovat pro nemeckou firmu v nemecku,tak to proste nejde tak udelat jak si predstavujes. Musel by jsi tady zridit pobocku. Ta firma co te chce najmout asi vi jake nebezpeci z toho plyne,proto chce,aby jsi mel nemecky ZL. Navic musi byt ta Tvoje firma v CR platce DPH,mit platne danove cislo CZ.....,ktere si kazda normalni nemecka firma na internetu nejprve overi a az potom kdyz je O.K.,Ti poslou penize. Pokud by nebylo O.K. musela by nemecka firma za Tebe doplatit v nemecku DPH, ktere jsi v CR neodvedl! Ted do toho pletes jeste FB a dan z prijmu, plus nejakou diskriminaci.Zkus si procist moje starsi prispevky.Je to porad dokola.
Mej se hezky
Standa
Zaznamenáno

Standa
ppp2006



Karma: 4
Příspěvků: 35


« Odpověď #6 : Duben 24, 2011, 02:47:40 pm »

Tady jsme si trošku nerozuměli.
Podmínkou vystavení A1 je právě to, že už nějakou dobu vyvíjím činnost v ČR, jinak mi ho nevystaví. Plátce DPH musím být už jen z důvodu dodání služby do jiného státu EU. Fakturace mezi subjekty by byla reverse-charge, tj. účtuje se bez daně s přenesením daňové povinnosti na příjemce. Celá problematika se nazývá "přeshraniční poskytování služeb v EU" a cílem je odstranit nutnost vyřizovat živnost nebo registraci k MwSt pokud je zakázka "dočasná a příležitostná" (tohle je docela obsáhlé téma)
S tou diskriminací (tohle slovo nesnáším Mrknutí ) to byl jen takový slovní obrat, vlastně jsem nenašel důvod, proč by to s českým ŽL nešlo.Jinak se zkusím zaměřit na tvoje příspěvky a pročtu je. Musím za poslední dny nastudovat spousty informací a je toho až až...

Měj se a děkuji že sem píšeš
Pavel

co se týká toho že "je to pořád dokola" tak tohle znám z leteckého fóra Mrknutí to je taky pořád dokola.
Asi to bude tím, že nikde není uceleně zpracované téma ohledně podnikání ve svobodných profesích v Německu s odkazy do legislativy. Informace sice jsou (a čerpal jsem hodně od tebe) ale jsou rozkouskované do jednotlivých odpovědí na různých fórech. Taky nemůžu spoléhat na informace "jedna paní povídala" a je třeba je ověřovat u daňového poradce (zatím nemám) nebo přímo v zákonech. Například jsem včera řešil, zda FB náhodou nemusí přejít z EUR (to U s přehláskou, nemám německou klávesnici) na bilancování při překročení limitu obratu nebo zisku a odpověď leží v §141 AO (nemusí, neboť FB nepatří mezi Gewerbliche atd...) Prostě chybí taková kuchařka jak postupovat od otevření až do ukončení. Třeba něco na způsob tohohle http://www.markusbe.de/selbstaendig-in-deutschland/ ikdyž tohle má do dokonalosti daleko a je to jenom takový lehký úvod... Tohle mi už přijde lepší http://www.freie-berufe.de/fileadmin/freie-berufe.de/pdf/Gruendungsinformationen/100318_steuertipps_existenzgruender.pdf atd... ale zase se musím prokopávat němčinou atd...
« Poslední změna: Duben 24, 2011, 05:34:13 pm od ppp2006 » Zaznamenáno
ppp2006



Karma: 4
Příspěvků: 35


« Odpověď #7 : Květen 01, 2011, 09:49:01 pm »

tak jsem zase trošku chvíli koukal jak to v Německu funguje a narazil jsem na to, že jsou dva druhy Švarc systému - ten "pravý"a pak mírnější forma "arbeitnehmeraehnlicher-selbststaendiger" kdy se zpravidla jedná o neplacení sociálního pojištění a DRV to pak zpětně za 4 roky doměří. Věnují se tomu třeba zde http://www.arbeitnehmeraehnlicher-selbststaendiger.de/
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Mnichov.de © 2024

Stránka Čechů a Slováků o životě, práci a studiu v Mnichově - Německu. Užitečné články s aktuálními informacemi o životě, práci, studiu, kultuře, památkách, akcích v Mnichově i jinde v Německu. Diskuze, inzerce ubytování, práce i seznámení, galerie s fotkami, spolujízda z a do Mnichova. Vše co potřebujete vědět pokud se chystáte vycestovat a nebo přestěhovat do Mnichova - Německa.

Odkazy | spolujizda | Zahnarzt München